Wybór motywu WordPress czasami jest tak samo uciążliwy jak i wybór hostingu dla strony czy bloga. Musimy niestety spędzić kilka dni w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania, myślę że każdy na początku analizy ofert nie wie co dokładnie chce 🙂 Dzięki bogatemu wyboru darmowych motywów (template`ów) z oficjalnego katalogu WordPress i innych stron proces wyboru staje się jeszcze trudniejszy.
Oczywiście zrobiliśmy część tej pracy za was i proponujemy kilka wybranych opcji, bo rozumiemy ile czasu i sił takie „poszukiwanie” może zająć. Postaraliśmy uwzględnić różne rodzaje zajęć i zawodów z różnymi funkcjami dostępnymi od ręki po instalacji. W artykule można spotkać i motywy dla sklepów internetowych, blogów, biznes wizytówek i fotografów. Jeżeli taka lista Wam się spodoba, będziemy kontynuować publikacje takich zestawień.
Top 15 darmowych motywów WordPress 2020
Uwzględniając takie kryteria, jak ilość dostępnych funkcji, oceny użytkowników (co najmniej 4), częstotliwość aktualizacji, wsparcie od developerów i oczywiście na ile motyw wygląda współcześnie i odpowiada trendom 2020.
1. Shapely
Motyw Shapely jest dobrym przykładem współczesnego landing page, który będzie wyświetlał treść z widgetów przy przewijaniu strony. Na nim można na spokojnie uruchomić stronę o sobie lub swoich usługach albo portfolio. Dzięki dobrej dokumentacji do szablonu można dowiedzieć się jak dostosować moduły z opiniami, informacjami o produktach lub klientach.
Link: https://wordpress.org/themes/shapely/
2. Virtue
Bardzo popularny motyw do tworzenia sklepów internetowych lub blogów, użytkownicy z różnym poziomem wiedzy będą w stanie zarządzać i edytować motyw Virtue. Jednym z plusem tego motywu jest integracja z Schema microdata, co może służyć bardzo pomocnym instrumentem w lepszym pozycjonowaniu w wyszukiwarce.
Link: https://wordpress.org/themes/virtue/
3. Customizr
Customizr – jak możemy zauważyć z nazwy motyw można edytować i zmieniać w łatwy sposób, i on zawsze będzie miał responsywny design, co ma wpływ na lepsze pozycje w Google. Oprócz funkcji bloga możemy bez problemów zainstalować WooCommerce, co przekształci stronę w sklep internetowy.
Link: https://wordpress.org/themes/customizr/
4. Elara
Elara – po analizie szablonu może wydawać się że będzie odpowiadał tylko tematyce jedzenia lub odzieży, ale jednak dzięki dobrze ułożonym i ostylizowanym elementom można be zproblemu wykorzystać go dla innych celów. Motyw ma wbudowane funkcje Dzielenia się treścią w social media.
Link: https://wordpress.org/themes/elara/
5. Yosemite Lite
Yosemite Lite – klasyczny minimalistyczny motyw dla bloga o życiu, podróżach lub stylu. Dzięki jego stylu użytkownik będzie się skupiał na treści i tekstach ze zdjęciami, więc nie będzie się rozpraszał na niepotrzebne elementy. Posiada dość szczegółową instrukcję i dokumentację.
Link: https://wordpress.org/themes/yosemite-lite/
6. TheFour Lite
Motyw TheFour Lite posiada duże zdjęcie na całą szerokość strony, które przyciąga uwagę od razu po wejściu, dzięki czemu możemy zaprezentować produkt przy pomocy grafiki lub profesjonalnego zdjęcia. Możemy skorzystać z wbudowanych trzech działów strony głównych, wśród których są opinię klientów, portfolio. Instalacja i początkowa konfiguracja tego motywu nie zajmie dużo czasu.
Link: https://wordpress.org/themes/thefour-lite/
7. Portfolio Lite
Artystom i projektantom stron, projektów 3D polecamy właśnie Portfolio Lite, ponieważ ten motyw wygląda minimalistycznie i w fajny sposób wyświetla grafikę i zdjęcia. Czyli możemy od razu po wejściu na stronę w wygodny sposób prezentować nasze prace i projekty. Możemy również ustawiać tło, nawigację i zmieniać nagłówki.
Link: https://wordpress.org/themes/portfolio-lite/
8. Freesia Empire
Freesia Empire – pozwala na utworzenie lekkiego i funkcjonalnego serwisu internetowego. Motyw bez problemów można rozszerzyć przy pomocy wtyczek Newsletter, WooCommerce lub Breadcrumb. Motyw zawiera kilka gotowych stron, które pozwolą szybciej uruchomić stronę.
Link: https://wordpress.org/themes/freesia-empire/
9. Geschaft Business
Nowy i świeży motyw z możliwością reprezentacji usług biznesowych z ostylizowanymi przyciskami CTA (Call to Action). Geschaft Business jest dobrze zoptymalizowany pod kątem SEO i tłumaczenia na dowolny język.
Link: https://wordpress.org/themes/geschaft-business/
10. The Minimal
Jak możemy zobaczyć z nazwy – The Minimal jest ciekawym minimalistycznym motywem dla blogerów lub twórców treści/kontentu. Sekcje ostatnich postów, popularnych lub linków do social media pozwalają na wyświetlenie naszej treści w wygodny dla użytkownika sposób.
Link: https://wordpress.org/themes/the-minimal/
11. Make
Motyw Make jest rewelacyjnym narzędziem, które pozwala na konfigurację strony pod konkretne potrzeby. Edytor sekcji i treści pozwala na edycję myszką. Możemy wykorzystać dany motyw jako template dla minimalistycznego bloga.
Link: https://wordpress.org/themes/make/
12. One Page Express
One Page Express – jest typowym motywem landing page, czyli strony, gdzie całą treść możemy zamieścić na jednej stronie. To pozwala na zarządzanie sekcjami, które widzi użytkownik, w łaty sposób i zmieniać jak klienci widzą reprezentacje naszej usługi czy produktu. Motyw pozwala na wykorzystanie więcej niż 30 sekcji treści i edycję ich położenia przy pomocy myszki. Możemy użyć One Page dla landingów, stron wizytówek lub portfolio.
Link: https://wordpress.org/themes/one-page-express/
13. Corporate Plus
Idealnym motywem dla portfolio lub wizytówki Twojego biznesu może stać Corporate Plus. Motyw pozwala włączyć slider na całą szerokość, dział O nas i Kontakt. Wymienione działy można również bez problemu dodać jako osobne strony, dla zwiększenia ich ilość na serwisie. Fajnym atutem będzie wsparcie WooCommerce, który pozwala na sprzedać produktów fizycznych lub wirtualnych przez stronę.
Link: https://wordpress.org/themes/corporate-plus/
14. Freddo
Freddo – kolejny motyw naszej listy Top 15, który można wykorzystać jako pełno funkcjonalny landing page dla bloga o podróżach, fashion lub fotografii. Razem z tym motywem można wykorzystywać silnik sklepu internetowego WooCommerce, który pomoże zwiększyć dochód ze strony. Dzięki konstruktorom Elementor lub SiteOrigin można przy pomocy myszki utworzyć dowolną stronę.
Link: https://wordpress.org/themes/freddo/
15. Kale
Kale – jest prostym, minimalistycznym i jednocześnie uniwersalnym. Można wykorzystać do blogów, przepisów lub sklepów internetowych. WooCommerce integruje się w łatwy sposób dzięki czemu można zarabiać na stronie. Również ważnym elementem jest integracja z sieciami społecznościowymi i oczywiście optymalizacja SEO, bez której dzisiaj jest trudno się wypromować.
Link: https://wordpress.org/themes/kale/
Chciałbym poprosić o komentarz pod tym artykułem który z motywów spodobał się najbardziej i został wybrany dla strony, bardzo to nam pomoże w tworzeniu takich list w przyszłości. Albo również możecie podesłać nam linki do tych templatów, o których musimy napisać w następnym wpisie.
Comments 3 komentarze
Janusz Kamiński
Dzięki za listę dobrych motywów. ;)
Paweł
Świetna publikacja! Bardzo duża ilość motywów WordPress ☺️
ToTemat
Witam, a jakie byście polecali jakie działają szybko i nie mają nadmiaru kodu a mimo to dużo opcji, lecz gdy wyłączone to nie ładują się w kodzie? Znacie może coś takiego?