19 sty

Noda i Masternoda: jak pasywnie zarabiać na kryptowalutach?

jak-zarabiac-na-kryptowalutach

Zarabiać na kryptowalutach (cryptocurrencies) można nie tylko w sposób aktywnego handlu na giełdach, inwestowaniu w ICO czy kopaniu pewnej monety na kartach graficznych, czy ASIC-ach. Więc są różne metody, aby zbierać satoshi do Swoich portfelów. Istnieje również i pasywna możliwość do zarabiania na tym rynku – za pomocą węzła/nody (node), o której i porozmawiamy w tym artykule.

Noda – co to jest

Korzystanie z Bitcoin bezpośrednio jest powiązane z pracą w blockchain, który jest rozproszonych rejestrem danych. Wszystkie informacje są udostępniane między ogromną ilością węzłów sieciowych, tworzących jednolitą sieć zdecentralizowanego typu. Jeden węzeł sieci – to noda (node). Przy tym sami użytkownicy i ich wirtualne portfele też są częścią wielkiego systemu i są odpowiedzialne za jej bezpieczeństwo, dlatego też są nodami.

Koncepcja pełnej, samodzielnej nody – jest podłączony klient Bitcoin, Bitcoin QT lub inna realizacja tej technologii. Ona zawiera pełen zestaw plików blockchain wraz z portem 8333 i ustawieniami do przetwarzania zapytań od innych użytkowników sieci. Wymienione elementy są obowiązkowe, w przeciwnym razie noda nie zostanie uznana za kompletną.

co-to-masternode

Po co i czemu służy Masternoda

To są specjalne portfele, które są synchronizowane z blockchain i są aktywne przez całą dobę. Głównym zadaniem Masternody jest obsługa sieci: najprostsza funkcja jest przeprowadzenie (potwierdzenie) transakcji, najtrudniejsza – podłączanie dodatkowych usług, takich jak aktywacja trybu prywatnego dla każdej transakcji.

Masternody w czymś są bardzo podobne do koparek, ponieważ przetwarzają wszystkie operacji w sieci, i w taki sposób zabierają część monet, które znajdują w nowym bloku. Całkowity zysk dzieli się pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu.

Masternody są ważnym elementem sieci Dash przez to, że spełniają funkcję wsparcia całej infrastruktury sieciowej, w której przetwarzają się wszystkie zadania i operacje.

Wśród najważniejszych usług wymienimy następne:

 • przetwarzanie transakcji natychmiastowych InstandSend;
 • przetwarzanie transakcji anonimowych PrivateSend;
 • wsparcie zdecentralizowanego systemu zarządzania – czyli masternody podejmują decyzje, a blockchain ze swojej strony odpowiada za finansową stronę rozwoju projektu;
 • korzystanie z systemu płatności Dash Evolution, która jest zdecentralizowana.

Czym się różni Noda i Masternoda

Jak napisaliśmy trochę wyżej, węzeł nody – to specjalne urządzenie wirtualne, które jest częścią działającego systemu i zajmuje się zapewnieniem transmisji, odbiorem oraz tworzeniem pakietów danych dla kanałów informacyjnych.

Każdy komputer, który jest podłączony do sieci Internet, może wykonywać takie funkcje, czyli może być Nodą.

Jeśli chodzi o Masternode, to on już nie jest zwykłym węzłem (nodą), a działa jak normalny „organ”, funkcjonalność, którego jest bardziej rozbudowana, a znaczenie – większe.

Główne różnice Nody i Masternody:

 • węzeł obliczeniowy nody pozwala użytkownikom po prostu zarabiać monety i tworzyć hash sieciowy, a Masternody są odpowiedzialne za przetwarzanie różnego rodzaju operacji w sieci;
 • noda nie zawsze może być pełnym węzłem, ponieważ dla kopania nie są potrzebne wszystkie elementy, a do pracy pool`ów niezbędne właśnie Masternody, bo oni zawierają pełny pakiet blockchaina, chroniąc wszystkie informacje sieci;
 • w przypadku działania pełnego węzła użytkownikowi przysługuje się dodatkowe wynagrodzenie. To wymaga wytrwałości od koparek i ich właścicieli, jest to konieczne, aby system był niezawodny i bezpieczny.

Jak skonfigurować nodę do kopania kryptowaluty

Pokażemy schemat, według którego odbywa się konfiguracja nod koparek na przykładzie kryptowaluty Ethereum (ETH).

Kolejność jest następująca:

 • komputer PC z minimalnymi podzespołami: 2-rdzeniowy procesor z częstotliwością od 2,4 GHz, 4 Gb pamięci RAM, dysk SSD;
 • system operacyjny Ubuntu x64 14.04.2 (można wybrać bardziej „lekką” wersję, bez niepotrzebnych dodatków);
 • klient GO (geth CLI) – można zainstalować z PPA lub skompilować ze źródeł;
 • klient C++ (eth) – również jest instalowana przez РРА lub ze źródeł.

Jeżeli chodzi o ostatnie dwa punkty, to warto zauważyć, że pierwszy klient zapewnia produktywne kopanie tylko na CPU, a drugi – na CPU i na GPU. Można wybrać opcję mieszaną, ale wtedy noda będzie wykorzystana jako pool.

dash-msaternoda

Po co pool i jak go odróżnić od Nody

Pool`em nazywa się specjalny serwer, który rozdziela zadania z obliczania podpisu bloku w gronie wszystkich uczestników. Wkład wnoszony każdym użytkownikiem, nazywany jest share, i każdy ma szansę, aby stać się kandydatem na uzyskanie podpisu bloku. Jeżeli share trafia w cel, wtedy pool (pula) mówi o tym, że blok jest gotowy i rozpoczyna się proces podziału nagrody za wydobyty blok.

Innymi słowami, kopanie w formacie pool (puli) odbywa się poprzez połączenie wszystkich użytkowników i mocy ich urządzeń, co pozwala szybciej i skuteczniej rozwiązywać zadania.

Jeżeli będziemy porównywać czym jest kopanie na nodzie i czym się to różni od pool (puli), to musimy podkreślić następne najważniejsze cechy:

 1. w składzie puli (pool) już są nody, które występują jako jego elementy robocze;
 2. administratorzy tworzą nody w celu wymiany informacją i tworzą w ten sposób zdecentralizowany system (peer-to-peer);
 3. pracując w takim systemie, każdemu użytkownikowi przysługuje się nagroda w postaci premii lub prowizji od transakcji innych użytkowników. Największą nagrodę dostają użytkownicy, które cały czas znajdują się w blokach.

Kopanie w puli (pool) daje następne korzyści:

 • zachowuje anonimowość wszystkich uczestników, a właściciel koparki podaje jedynie swój portfel BTC;
 • szybkie i łatwe podłączenie;
 • uczciwy dochód, który pozostaje w rękach użytkownika;
 • nie ma ryzyka upadku puli, czyli uczestnicy nie tracą swoje wyniki, nawet jeśli jeden z węzłów przestaje działać;
 • zasada przejrzystości, ponieważ pool podaje oficjalną prowizję.

 

Zapraszamy do korzystania z naszych serwerów Masternode, nasi administratorzy z chęcią skonfigurują i będą obsługiwać Masternodę dla Ciebie.