Jak zresetować hasło root do MySQL lub MariaDB?

 

reset-hasla-mysql

Zapominanie haseł zdarza się najlepszym z nas. Jeśli zapomnisz lub stracisz hasło administratora do bazy danych MySQL lub MariaDB, nadal możesz uzyskać dostęp i zresetować hasło, jeśli posiadasz dostęp do serwera i konta użytkownika z włączonym sudo.

W tym artykule omówimy sposób resetowania hasła administratora dla starszych i nowszych wersji MySQL i MariaDB.

więcej

Docker: Dzielenie się danymi w kontenerach

dane-kontenerach-docker

Docker to popularne narzędzie do konteneryzacji, używane do dostarczania aplikacjom systemu plików zawierającego wszystko, czego potrzebują do uruchomienia. Korzystanie z kontenerów Dockera zapewnia, że oprogramowanie będzie zachowywać się w ten sam sposób niezależnie od tego, gdzie jest wdrażane, ponieważ jego środowisko uruchomieniowe jest spójne.

więcej

Jak zainstalować Docker-CE na Ubuntu 20.04 ?

Instalacja i konfiguracja Docker na Ubuntu 20

Używasz Ubuntu 20.04 LTS i chcesz zainstalować Docker Composer, aby zacząć pracę z kontenerami Docker? W tym artykule podamy wszystkie niezbędne do tego informacje.

Ubuntu 20.04 jest już dostępny do pobrania i możesz go używać, aby poznać jego nowe dodatki, motywy i inne funkcje. Najlepszą rzeczą jest to, że nie musimy dodawać żadnego zewnętrznego repozytorium, aby zainstalować i uruchomić Docker na Ubuntu 20.04 LTS Focal Fossa – wystarczy jedno polecenie i wszystko będzie gotowe.

więcej

Jak zainstalować Python 3 i skonfigurować środowisko na Ubuntu 20.04 ?

Konfiguracja i instalacja Python3 na Ubuntu 20

Język programowania Python jest coraz popularniejszym wyborem zarówno początkujących, jak i doświadczonych programistów. Elastyczny i wszechstronny, Python posiada mocne strony w tworzeniu skryptów, automatyzacji, analizie danych, uczeniu maszynowym i backendzie. Po raz pierwszy opublikowany został on w roku 199 pod nazwą inspirowaną brytyjską grupą komediową Monty Python – zespół programistów chciał, aby język Python był przyjemny w użyciu.

więcej

Jak zainstalować MySQL na Ubuntu 20.04

Konfiguracja MySQL w Ubuntu 20

MySQL jest otwarto-źródłowym (open-source) systemem zarządzania bazą danych, powszechnie instalowanym jako część popularnego zestawu LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP / Python / Perl). Implementuje on model relacyjny, a do zarządzania swoimi danymi wykorzystuje Structured Query Language (znanego lepiej jako SQL).

więcej

Jak skonfigurować zaporę UFW w Ubuntu 18.04

Ubuntu 18 Firewall UFW

Poprawnie skonfigurowana zapora sieciowa (Firewall) jest jednym z najważniejszych aspektów ogólnego bezpieczeństwa systemu serwera. Domyślnie Ubuntu jest wyposażone w narzędzie do konfiguracji zapory o nazwie UFW (Uncomplicated Firewall – zapora nieskomplikowana).

UFW to przyjazny dla użytkownika interfejs do zarządzania regułami zapory bazującej na iptables, a jego głównym celem jest ułatwienie zarządzania iptables. Zapora Ubuntu została zaprojektowana jako łatwy sposób do wykonywania podstawowych zadań zapory bez uczenia się iptables. Nie oferuje wszystkich standardowych poleceń iptables, ale za to jest mniej skomplikowana.

więcej

© 2015-2020 Hostovita sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.