25 paź

Czym są domeny IDN?

Domeny IDN: czym są?

Domeny IDN (Internationalized Domain Names) są specjalnym rodzajem domen www, które umożliwiają używanie znaków narodowych w nazwie strony – domenie. Tradycyjnie, domeny internetowe mogły zawierać jedynie litery alfabetu łacińskiego (a-z), cyfry oraz znak myślnika. Wprowadzenie standardu IDN pozwoliło na używanie w domenach znaków spoza alfabetu łacińskiego, takich jak np. polskie znaki diakrytyczne (ą, ę, ż).

Jak działają domeny IDN?

Każda domena IDN ma jakby dwie nazwy: widoczną (z literami narodowymi) i wewnętrzną (techniczną). Na przykład, domena “przekręt.pl” w postaci technicznej zostałaby zapisana jako “xn--przekrt-f9a.pl”. Podczas wpisywania nazwy domeny z polskimi znakami diakrytycznymi, przeglądarka automatycznie konwertuje je do postaci technicznej (kodowania ASCII), aby strona WWW mogła się załadować. Jest to wykonywane przez algorytm Punycode.

Jednak nie wszystkie przeglądarki internetowe obsługują domeny IDN z pola do wpisywania domeny. Niektóre starsze wersje przeglądarek, np. Internet Explorer, wymagają zainstalowania dodatkowej wtyczki w celu poprawnego wyświetlania domen IDN. W przypadku problemów z obsługą takich domen, najpierw warto sprawdzić dostępne aktualizacje.

Rejestracja domeny IDN

Rejestracja domeny IDN nie oznacza, że domena alternatywna składająca się tylko z liter łacińskich zostanie również zarezerwowana czy zarejestrowana. Na przykład, jeżeli zarejestrujesz domenę “przekręt.pl”, to nie będzie oznaczało, że również dostaniesz domenę “przekret.pl” – są to dwie różne, niezależne domeny. Dlatego, zaleca się równoległą rejestrację domeny z polskimi znakami diakrytycznymi oraz odpowiednika tej nazwy bez polskich znaków, i ustawienie ewentualnego przekierowania z jednej na drugą.

Sprawdzić dostępność domeny i zarejestrować ją można w naszym Panelu Klienta

Kompatybilność domen IDN

Mimo że domeny IDN istnieją od pewnego czasu, nie są one na tyle popularne, aby mieć pewność, że każdy użytkownik będzie wpisywał adresy takich domen poprawnie. Dlatego, ważne jest, aby nie ograniczać się wyłącznie do rejestracji domen ze znakami narodowymi. Zalecamy także rejestrować odpowiednika tej nazwy, już bez polskich znaków. Strony internetowe czy adresy e-mail, powinny zawierać obie wersje domeny, aby uniknąć problemów z obsługą domen IDN w różnych aplikacjach.

Zalety i wady posiadania

Rejestracja domen IDN ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Jedną z głównych zalet jest możliwość korzystania z polskich znaków diakrytycznych w nazwie domeny, co może być istotne dla nazwy firmy lub osoby, którzy chcą zwiększyć zaufanie do strony przez używanie w 100% nazwy, co może również wpłynąć na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania dla użytkowników, którzy wpisują polskie znaki diakrytyczne w wyszukiwarce.

Istnieją również pewne wady związane z domenami IDN. Przede wszystkim, nie wszystkie przeglądarki internetowe obsługują domeny IDN bezpośrednio, co może powodować problemy z wyświetlaniem stron. Niektóre aplikacje/klienty pocztowe również mogą nie obsługiwać takie domeny. Dlatego zaleca się publikowanie adresów e-mail w tradycyjnej formie bez polskich znaków.

Podsumowanie

Domeny IDN pozwalają na używanie znaków narodowych, takich jak polskie znaki diakrytyczne, w nazwie strony. Rejestracja domen IDN jest możliwa, jednak zaleca się równoczesną rejestrację domeny bez polskich znaków diakrytycznych. Przy opisanych wyżej zaletach i wadach należy podjąć decyzje o rejestracji takiej domeny w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji firmy lub działalności.