23 mar

? TOP9: kreatory stron www 2020

TOP9 Kreatory stron www

Czym jest kreator stron internetowych i co on pozwala zrobić myszką z poziomu przeglądarki?
Jest to usługa do łatwego i szybkiego tworzenie stron www, mogą to być strony wizytówki, blogi lub sklepy internetowe e-commerce. Taki kreator www zwykle zawiera od razu gotowe szablony pod wybrane branże oraz hosting. Edycja strony odbywa się online za pomocą myszki metodą “przeciągnij i upuść”.

Istnieje wiele kreatorów stron internetowych, ale niestety nie wszystkie są użyteczne i przydatne. Dla tego wybraliśmy kilka z nich, w tym artykule 8 plus jedna bardziej zaawansowana wersja z instalacją WordPress z wtyczką do tworzenia stron. Jeżeli któryś kreator www się przyda lub znajdziecie jeszcze lepsze rozwiązanie – zapraszamy do komentowania 🙂

Kreatory stron internetowych – Top 9

  1. Weebly – potężny instrument z dużą ilością motywów
  2. Ukit – 400 “gotowców” z opcjami do pozycjonowania
  3. Wix – serwis dla ludzi z pasją
  4. Webflow – strony bez pisania kodu z darmowym pakietem
  5. SITE123 – tani kreator wizytówek
  6. Shopify – najbardziej znany kreator do e-commerce
  7. Squarespace – portfolio, blog i nawet sklep online od $16
  8. Weblium – sztuczna inteligencja pomoże w tworzeniu strony
  9. Elementor – wtyczka-kreator do WordPress

Poniżej opisujemy szczegóły i ceny każdego z kreatorów oraz ich główne funkcje i przeznaczenie. Nie każdy z kreatorów posiada taką funkcję jak na przykład założenie sklepu internetowego i obsługę płatności na terenie Polski.

1. Weebly

Kreator Weebly

Weebly – kreator, w którym chce się wypróbować wszystkie dostępne szablony stron www. Podobnie ma również Wix, o którym piszemy troszeczkę niżej w artykule. Ułatwia sprawę możliwość sortowania według stylu i koloru, ale kolor można również dopasować do każdego już wybranego motywu ponieważ są dostępne z 5-10 takich opcji.

Po zapoznaniu się z kreatorem, chce się z niego korzystać, ponieważ oferuje maksymalną ilość dodatków i funkcji, nawet dla sklepów internetowych. Na początku Weebly pyta o to, jaką stronę chcemy zaprojektować: wizytówkę, blog czy sklep, co od razu zapewnia możliwość do zaoferowania potrzebnych motywów i modułów. Pod względem pozycjonowania i optymalizacji kreator zapewnia podstawowe możliwości edycji meta tagów na stronach dla wyszukiwarek. Dostępne są również statystyki odwiedzi, ale bardzo podstawowe, więc polecamy użyć innych narzędzi do monitoringu ruchu np. Google Analytics.

Język Polski: jest
Pakiet darmowy: jest
Ceny dla stron: $0 – $25 / mies.
Ceny dla sklepów: $12 – $38 / mies. (przy płatności za rok)
Link: https://www.weebly.com/?lang=pl

2. Ukit

Kreator ukit

Kreator stron uKit posiada intuicyjny interfejs panelu administracyjnego, w którym nie zobaczymy niepotrzebnych funkcji, które komplikują proces tworzenia strony. Po rejestracji i wyborze motywu możemy wykorzystać tymczasową domenę, uzupełniamy dane o stronie i dodajemy linki do sieci społecznościowych naszej firmy.

Budowa strony zaczyna się od wyboru szablonu, których mamy ponad 400 za darmo i od razu posortowane według kategorii. W edytorze możemy w łatwy sposób przemieszczać moduły, zmieniać kolory i tło, dodawać filmy jako tło sekcji, zmieniać obrazy w sliderach itd.

Ustawienia pozycjonowania standardowe jak dla większości kreatorów stron, czyli meta tytuły oraz opisy (nie zapominamy, że unikalne teksty i nasze zdjęcia bardzo pomagają w pozycjonowaniu). Ważnym jest nie zapominać dodawać meta tagi dla każdej tworzonej strony, tagi są dostępne w podmeni w “SEO”. I właśnie te proste rzeczy pomogą w pozycjonowaniu w wyszukiwarce.

Język Polski: jest
Pakiet darmowy: brak (14-dniowy okres próbny)
Ceny dla stron: 19 zł – 58 zł / mies.
Ceny dla sklepów: 46 zł – 58 zł / mies.
Link: https://ukit.com/pl

Pakiet WordPress z darmowym kreatorem Elementor już za 159 zł/rok brutto. Z kodem RABATNABLOG dostaniesz dodatkowy rabat na 15%

3. Wix

Kreator WIX

Wix – najbardziej popularny kreator na świecie, przy pomocy którego można utworzyć wizytówkę, portfolio lub landing page. O blogerach i twórcach sklepów internetowych też nie zapomnieli, ale wydaje nam się że Wix nie będzie dobrze radzić sobie z dużymi sklepami, raczej z mniejszą ilością produktów do kilkudziesięciu. Jedną z głównych zalet są funkcje tworzenia bazy danych i programowanie elementów w zależności od ustawionych warunków, czyli tworzenie skryptów poprzez edytor wizualny, bez pisania kodu. W tym kreatorze będą dobrze się poruszać jak początkujące tak i osoby z doświadczeniem.

Proponowana jest ogromna ilość gotowych motywów, które wyglądają nowocześnie i które od razu są responsywne na wszystkich urządzeniach. Wix ADI – narzędzie oparte o sztuczną inteligencję, które może samodzielnie utworzyć stronę, a konkretnie wybrać design i uzupełnić go wcześniej zdefiniowaną treścią. Edytor poszczególnych stron posiada wiele funkcji, za pomocą których da się zrobić niepowtarzalną i funkcjonalną stronę internetową pod każdą branżę. Dzięki wbudowanym aplikacjom można skonfigurować sprzedaż nagrań, biletów lub rezerwacje na usługi.

Język Polski: jest
Pakiet darmowy: jest
Ceny dla stron: 17 zł – 80 zł / mies.
Ceny dla sklepów: 60 zł – 120 zł / mies.
Link: https://pl.wix.com/

4. Webflow

Kreator Webflow

Webflow – kreator, który promuje się (jak wszyscy) jako taki, co pozwala na utworzenia strony bez wiedzy informatycznej/programowania i bez wchodzenia do edycji kodu źródłowego. Jednak niestety realizacja funkcji i modułów, które dodajemy do strony została wykonana poprzez wprowadzenie klas i elementów HTML (div, h1, h2 itd), a nie widgetów jak inni. Czyli zostały wykorzystane elementy, przy pomocy których programuje się wygląd strony z możliwością dodania stylów bezpośrednio w CSS.

Naszym zdaniem Webflow  jest dobrym SaaS produktem dla designerów i projektantów stron internetowych. Kreator można wykorzystywać do tworzenia lub importu własnych projektów, posiada wbudowany edytor wizualny, który jest dostępny nawet w darmowym pakiecie. Pozwala na zbudowanie strony o dowolnej funkcjonalności, ale niestety tylko z wiedzą w HTML/CSS.

Czyli ten serwis może się przydać ludziom, którzy chcą tworzyć unikatowe strony internetowe dla Swoich klientów. Osoby początkujące bez problemów mogą bez inwestycji środków skorzystać z kreatora do zdobycia doświadczenia w tworzeniu stron www. Ale jednak płatne pakiety mogą być opłacalne dla software house czy agencji, które zajmują się tworzeniem stron na co dzień.

Język Polski: brak
Pakiet darmowy: jest
Ceny dla stron: $12 – $36 / mies.
Ceny dla sklepów: $29 – $212 / mies.
Link: https://webflow.com/

5. Site123

Kreator Site123

SITE123 – wygodny i tani instrument do tworzenia wizytówek, blogów lub sklepów dla początkujących. Edytor wizualny jest prosty w obsłudze, pozwala na zmianę układów jak całych stron tak i osobnych elementów. Nie będzie również problemu z utworzeniem strony w kilku językach, co w naszych czasach jest bardzo przydatnym. Kreator zawiera w sobie dużo modułów do analizy, marketingu i komunikacji z odwiedzającymi, ilość tych wtyczek ciągle zwiększa się z kolejnymi aktualizacjami, co pozwala bardzo poszerzyć funkcje strony. Instalacja dodatków odbywa się poprzez panel administracyjny, co nie wymaga zatrudniania informatyka lub grzebania w kodzie. Wszystkie strony od razu są responsywne, przełączenie pomiędzy landing page, a zwykłą stroną z podstronami jest bardzo proste.

W kreatorze niestety nie ma setek gotowych motywów, jest ich ok. 16, które są zaprojektowane dedykowanie pod różne kategorie działalności (blog, wizytówka, sklep, portfolio, restauracja itd). W edytorze można w dowolny sposób zmieniać każdą stronę, a mianowicie kolory, czcionki, wygląd nawigacji, stopkę, tło i inne. Ze względu SEO (pozycjonowania) wszystkie potrzebne funkcje są dostępne od ręki.

Język Polski: jest
Pakiet darmowy: jest
Ceny dla stron: $7.80 / mies.
Ceny dla sklepów: $7.80 / mies.
Link: https://pl.site123.com/

Pakiet WordPress z darmowym kreatorem stron www Elementor już za 159 zł/rok brutto. Z kodem RABATNABLOG dostaniesz dodatkowy rabat na 15%

6. Shopify

Kreator Shopify

Shopify – bardzo znany i popularny silnik do tworzenie sklepów internetowych. Dla naszego rynku posiada podstawowe i najbardziej potrzebne funkcje i moduły aby jak najszybciej uruchomić sprzedaż. Np. płatności są obsługiwane przy pomocy Przelewy24, synchronizacje z magazynem lub Allegro można skonfigurować poprzez BaseLinker.

Jednak niestety koszt obsługi oraz prowizje od sprzedaży nie są najniższe na rynku, jak również i ten fakt, że będziemy musieli przetłumaczyć kilka elementów na stronie na język Polski.

Shopify posiada pakiet Shopify Lite i właśnie polecamy najpierw wykupić go i sprawdzić czy ten kreator oraz silnik spełni oczekiwania i pozwoli skonfigurować wszystko tak, jak potrzeba. Jeżeli planowana jest ekspansja na rynki zagraniczne, to właśnie ten kreator może nam pomóc, ponieważ obsługuje dużo metod płatności i posiada możliwość pozycjonowania strony.

Język Polski: brak (wymaga tłumaczenia)
Pakiet darmowy: brak
Ceny dla stron: $9 / mies.
Ceny dla sklepów: $29 – $299 / mies.
Link: https://www.shopify.com/

7. Squarespace

Kreator Squarespace

Squarespace początkowo był stworzony do zaprojektowania i prowadzenia blogów, ale założycieli zdecydowały się rozbudować jego funkcjonalność. Więc, teraz możemy w łatwy sposób utworzyć sklep internetowy z obsługą płatności poprzez Stripe, który dość niedawno uruchomił taką możliwość w Polsce.

Squarespace jest prostym i intuicyjnym kreatorem stron www, funkcje którego pozwalają na zbudowanie bloga, jak również sklepu internetowego. Kreator pozwala na konfigurację strony dla ludzi bez doświadczenia w programowaniu. Ale dla programistów też jest opcja edycji kodu, stylów i dodawanie własnych skryptów. Przy pomocy edytora wizualnego możemy przeciągać zdjęcia i obrazki na stronę oraz dodawać lub usuwać podstrony. Zaletą też jest możliwość edycji kolorystyki i czcionek na stronie internetowej.

Język Polski: brak
Pakiet darmowy: brak
Ceny dla stron: $16 – $26 / mies.
Ceny dla sklepów: $30 – $46 / mies.
Link: https://www.squarespace.com/

8. Weblium

Kreator Weblium

Weblium – jest darmowym kreatorem stron internetowych, przeważnie wizytówek, z wykorzystaniem gotowych modułów i szablonów. Serwis był uruchomiony w styczniu 2019 i od razu był nazwany najlepszym produktem dnia i tygodnia według ProductHunt.

Kreator wyróżnia się od innych opatentowanym pomocnikiem opartym o technologię sztucznej inteligencji – AI Design Supervisor, który automatycznie potrafi poprawić wygląd strony i modułów w trakcie ich edycji, co pozwala od razu wyeliminować błędy projektowania i niepoprawnych rozwiązań w układzie strony.

Wszystkie zdefiniowane moduły i widgety można konfigurować dodatkowo, można zmieniać design, usuwać niepotrzebne bloki lub dodawać nowe.

Kreator stron Weblium udostępnia możliwość tworzenia personalnych modułów od podstaw lub z kombinacji istniejących. W przeciwieństwie do większości innych kreatorów tutaj utworzone bloki automatycznie dostosowują się do dowolnego urządzenia i rozmiaru ekranu. Interfejs z funkcją “przeciągnij i upuść” i podglądem zmian “na żywo” pozwala utworzyć stronę z poziomu przeglądarki w ciągu 10 minut bez umiejętności programowania i tworzenia layoutów.

Język Polski: brak
Pakiet darmowy: jest
Ceny dla stron: $15 / mies. – $196 za stronę z 3 podstronami
Ceny dla sklepów: –
Link: https://weblium.com/

9. WordPress + Elementor

Kreator Elementor, WordPress

Darmowa wtyczka Elementor do WordPress udostępnia możliwość tworzenia landingów i zwykłych stron z kilkoma podstronami. Za pomocą tej wtyczki możemy również łatwo zmienić design/wygląd naszej starej strony, lub utworzyć osobne strony, które będą wykorzystywały kreator.

Dzięki dużej ilości wbudowanych widgetów, dodatków i motywów możemy w fajny sposób ostylizować stronę internetową, co pozytywnie wpływa na opinię odwiedzających oraz robotów wyszukiwarek. Do każdego działu lub strony można utworzyć oryginalny template i układ, w którym zamieścimy teksty, banery czy filmiki.

Elementor pozwala na utworzenie zestawu nagłówku z nawigacją oraz stopki strony, aby te elementy się powtarzały na każdej podstronie, co daje szybszą edycję powtarzających się elementów. Między innymi mamy od razu gotowe moduły do komentowania, formularze i bloki z “Call to Action”.

Wtyczką ciągle jest aktualizowana przez jej programistów, dzięki wersji płatnej, która zawiera dużo więcej gotowych widgetów do wykorzystania na stronie oraz posiada więcej opcji do stylizacji elementów pod potrzeby użytkownika. Standardowo WordPress będzie informował na bieżąco o dostępnych aktualizacjach Elementor, ale zwracamy uwagę, że czasami wersje mogą być niekompatybilne, czyli strona utworzona na starszej wersji wtyczki może się zepsuć przy instalacji ostatniej wersji.

Język Polski: jest
Pakiet darmowy: jest
Ceny dla stron: $0, wersja Pro: $49 – $199 / rocznie
Ceny dla sklepów: $0, wersja Pro: $49 – $199 / rocznie
Link: https://elementor.com/

Pakiet WordPress z darmowym kreatorem stron www Elementor już za 159 zł/rok brutto. Z kodem RABATNABLOG dostaniesz dodatkowy rabat na 15%