04 lis

Jaka jest różnica między VPS a VPN ?

vps-vpn-roznica

Chociaż nazwy są bardzo podobne – są to całkowicie różne usługi i poniżej opiszemy różnicę między VPN a VPS. Oprócz tego, że na początku nazwy mają słowo “wirtualny” (“virtual”), nie mają wiele wspólnego. Pierwszy jest dedykowanym systemem operacyjnym znajdujący się na serwerze fizycznym i oferowany jako usługa, a drugi to sieć serwerów, które ułatwiają korzystanie z sieci Internet.

W skrócie:

  • VPS to komputer
  • VPN to usługa

Ten artykuł wyjaśni różnice między VPN a VPS i pomoże podjąć bardziej świadomą decyzję w wyborze usługi.

Co to jest VPS?

Wirtualny Prywatny Serwer (VPS) to komputer, który jest podobny do tego, co używasz w domu. Można na nim instalować i uruchamiać dowolne oprogramowanie lub systemy operacyjne. VPS służy głównie do hostowania stron internetowych i zapewnia działanie stron lub serwisów 24/7.

Taki serwer jest cały czas online i jest uruchamiany z dedykowanym systemem operacyjnym, zwykle za VPS płacimy co miesiąc. VPS jest częścią głównego serwer fizycznego, który jest podzielony na kilka wirtualnych kontenerów działających niezależnie jeden od drugiego. Każdy z nich działa jako prywatny serwer dla jednego użytkownika/klienta.

O różnicach w usługach firm hostingowych pisaliśmy w artykule – Czym jest hosting? Definicja ?

Jak działa VPS?

Technologia wirtualizacji służy do dzielenia jednej maszyny na kilka serwerów wirtualnych z podziałem wszystkich zasobów sprzętu fizycznego między VPS.

Kontenery są tworzone w celu zapewnienia niezawodności i niezależności serwerów wirtualnych, aby każdy serwer działał jako samodzielny, z własnym systemem operacyjnym. Nawet jeśli serwer fizyczny jest współdzielony, inni użytkownicy nie mają dostępu do danych Twojego serwera dzięki wirtualizacji.

Dodatkowo VPS pozwala na instalowanie niestandardowego oprogramowania i aplikacji z nietypową konfiguracją.

Co to jest VPN?

Wirtualna Prywatna Sieć (VPN) to sieć serwerów dedykowanych na których jest uruchomiona specjalna usługa VPN. Taka usługa pozwala na bezpieczne połączenie internetowe za pośrednictwem infrastruktury całej sieci.

Anonimowe oraz bezpieczne połączenia z Internetem pomagają zabezpieczać sesje oraz dane użytkowników przed zhakowaniem, kierując ruch przez inny serwer zdalny. VPN maskuje prawdziwą lokalizację, adres IP i aktywność użytkownika. Ponadto dane w większości przypadków są szyfrowane i w razie czego haker nie będzie w stanie łatwo odczytać je. Warto zauważyć, że chociaż mamy ogromny wybór wśród darmowych usług VPN – niestety rzadko działają stabilnie i szybko. Jest to zdecydowanie usługa, za którą warto trochę zapłacić, aby mieć pewność w bezpieczeństwie i szybkości łącza w sieci VPN.

Jak działa VPN?

Jako użytkownik uruchamiasz specjalną aplikację VPN, która się łączy do usługi VPN. Oprogramowanie po stronie klienta szyfruje dane, zanim trafią na serwer VPN. Gdy aplikacja połączyła się poprawnie z serwerem – dane są wysyłane na serwer, a następnie do miejsca docelowego. Miejsce docelowe (strona lub serwer) otrzymuje informacje pochodzące z serwera VPN i jego lokalizacji – nie z komputera klienta i jego lokalizacji.

Różnica między VPN a VPS

VPS jest usługą świadczona przez firmę hostingową do przechowywania plików stron internetowych lub aplikacji, może być używany do łączenia się z Internetem, ale domyślnie nie zapewnia bezpieczeństwa wymienianej informacji.

Wykupiony serwer VPS można użyć do uruchomienia i rozwoju własnej aplikacji lub do instalowania własnego VPN. Pisaliśmy jako to zrobić na przykładzie Instalacji OpenVPN.

Zazwyczaj VPS jest pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym ponieważ oferuje wysoki poziom konfiguracji bez dużych kosztów serwera dedykowanego. W rzeczywistości dobry administrator może zrobić na VPS wszystko, co się da również na serwerze dedykowanym – bez martwienia się za sprzęt lub jego wsparcie.

Główną funkcją VPN jest – zapewnienie bezpieczeństwa danych podczas przeglądania Internetu i łączenia się z niezaufanych sieci z zachowaniem prywatności.

Nie będzie miało znaczenia, czy logujesz się z lotniska czy lokalnej kawiarni – VPN ukryje lokalizację i ukryje rzeczywisty adres IP, co bardzo utrudnia hakerom dostęp do prywatnych informacji. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują, pracują zdalnie lub spotykają się z klientami w miejscach publicznych.

VPN a VPS: co jest odpowiednie dla Ciebie lub firmy

Niestety nie ma odpowiedniej opcji, ponieważ to są różne rozwiązania. Do rozwoju projektu internetowego jest potrzebny VPS, jednak VPN będzie potrzebny aby bezpiecznie łączyć się z VPS lub Internetem z nieznanych miejsc lub WiFi. Prawdopodobnie potrzebne są obydwa instrumenty dla zabezpieczenia odpowiedniego poziomu płynności działania strony i bezpieczeństwa danych.