18 lut

Czym jest hosting? Definicja ?

blog- hosting definicja
Hosting – jest płatną usługą, która polega na dzierżawie miejsca oraz zasobów serwera pod stronę internetową lub pocztę email. Serwer przechowuje wszystkie pliki strony i wysyła ich pod czas wpisania i przechodzenia na stronę z poziomu przeglądarki internetowej. Im bardziej popularna jest strona – tym więcej zasobów i serwerów są potrzebne do jej funkcjonowania.

Co to jest Hosting? Definicja

Kiedy wpisujemy adres strony internetowej w przeglądarce nawet się nie zastanawiamy o tym, że gdzieś działa komputer 24/7 i wysyła przez siec Internet obrazki i teksty do nas, naszego komputera lub telefonu. Właśnie taki komputer ze stronami nazywa się serwerem. Firma, która utrzymuje, zarządza i sprzedaje zasoby do przechowywania stron – nazywa się firmą hostingową lub hostingiem. I jej głównym zadaniem jest utrzymywanie strony online 24/7 bez przerw.

O tym Jak sprawdzić dostępność domeny internetowej – pisaliśmy w tym artykule.

Stronę bez problemów można przechowywać (hostować) u siebie na komputerze w domu, jednak to będzie wymagało cały czas włączonego komputera oraz wykupienia dodatkowej usługi od dostawcy internetu do domu, a konkretnie dedykowanego adresu IP. I niestety będziemy musieli zabezpieczyć się dodatkowym sprzętem aby komputer był online, nawet gdy zniknie prąd w naszym domu.

Po co jest potrzebny hosting?

Głównie hosting rozwiązuje problem utrzymywania plików strony cały czas online oraz możliwość edycji i podmiany plików w dowolnym momencie. Do zarządzania stronami i serwerem firmy hostingowe instalują i udostępniają specjalne panele administracyjny z wbudowanymi funkcjami do zarządzania plikami, domenami, pocztą i bezpieczeństwem strony, w przypadku Hostingu w Hostovita korzystamy z panelu cPanel, krótka instrukcja dostępna na naszym blogu.

Krótka lista możliwości standardowej usługi hostingowej:

  • strony www – na hostingu są przechowywane pliki stron internetowych. Poprzez panel administracyjny użytkownik może wysyłać i edytować skrypty oraz wygląd strony.
  • poczta – hosting współdzielony posiada funkcje do wymiany wiadomościami email, czyli na hostingu są przechowywane wszystkie wiadomości email, filtry pocztowe, kontakty itd.
  • certyfikaty bezpieczeństwa – krótko mówiąc certyfikat SSL dla strony jest specjalnym plikiem, który instaluje się na serwerze strony, więc hosting utrzymuje plik z SSL oraz jego ustawienia. Certyfikat SSL szyfruje dane osobowe przekazywane od użytkownika strony internetowej do serwera.
  • aplikacji – każda aplikacja wymaga miejsca na serwerze – hostingu, do przechowywania plików, danych użytkowników i media.

Rodzaje Hostingu

Najczęściej hosting kupują dla stron www, ale niestety każda strona w zależności od technologii (systemu CMS) oraz ilości odwiedzających wymaga różnych dostępnych zasobów. Dla tego istnieją różne pakiety hostingowe oraz ich rodzaje. Różnią się przede wszystkim dostępnym miejscem na dysku, procesorem i technologiami, o które jest oparty serwer.

wspoldzielony

Hosting współdzielony – Hosting SSD

Hosting współdzielony działa w taki sposób, że jeden serwer dzielą na dużo mniejszych części i udostępniają ich pojedynczym klientom. Na jednym serwerze mogą mieścić się kilkaset klientów i jeszcze więcej stron internetowych.

Taki hosting można porównać z blokiem 🙂 Ponieważ są osobne mieszkania, ale system ocieplenia, gaz i parking jest wspólny. Pakiet hostingowy odpowiada w takim przypadku do ilości metrów kwadratowych i pokoi mieszkania.

Czyli wszystkie użytkownicy wykorzystują zasoby jednego serwera, i jeżeli ktoś zacznie stwarzać duże obciążenie na serwer problemy mogą mieć i inni użytkownicy tego samego serwera. Aby uniknąć takich sytuacji w Hostovita np. stosujemy się systemu operacyjnego CloudLinux, który potrafi oddzielić konta i strony klientów, żeby jeden klient nie wykorzystywał więcej zasobów niż jest przedzielono do niego.

Czy hosting współdzielony (hosting SSD) jest złym wyborem? W cale nie, ten typ hostingu przeznaczony do zamieszczenia małych projektów, takich jak blogi, małe sklepy internetowe lub wizytówki z portfolio.

O tym jak wybrać hosting dla sklepu internetowego napisaliśmy również artykuł.

wirtualny serwer

Serwer wirtualny – VPS

W przypadku serwerów wirtualnych, lub nazywanych jako VPS – serwer fizyczny jest dzielony na kilka części, które są udostępniane jako osobny serwer wirtualny klientom. Na jednym serwerze fizycznym może znajdować się kilkadziesiąt serwerów VPS.

Dobrym porównaniem do prostszego wyjaśnienia będzie pojęcie szeregówki, ponieważ dom jest jeden, ale każdy z mieszkańców ma swoje osobne wejście.

VPS już nie ma ograniczeń jak w przypadku hostingu współdzielonego i każdy może skonfigurować serwer pod wymagania projektu, ponieważ udostępniamy pełny dostęp root, co pozwala na instalacje dowolnego oprogramowania. Serwer wirtualny polecany jest do uruchomienia sklepów internetowych, aplikacji lub systemów do zarządzania biznesem/firmą. Ponieważ na jednym urządzeniu znajduje się kilka serwerów wirtualnych, obciążenie na jednym z nich może spowodować problem na innych, czy taki problem wystąpi czy nie – zależy od oprogramowania, którego stosuje się firma hostingowa. W przypadku Hostovita – korzystamy z wirtualizacji KVM, co maksymalnie pozwala odciąć jeden serwer wirtualny od pozostałych i zapobiega sprzedaży większej ilości zasobów niż jest faktycznie.

dedykowany komputer

Serwer dedykowany

Taka usługa pozwala na zarządzanie całym serwerem fizycznym, urządzeniem, w dowolny sposób. Czyli jesteśmy jedynym użytkownikiem i właścicielem wykupionego serwera dedykowanego. Nasze możliwości są tylko ograniczone zasobami i charakterystykami serwera.

Serwer dedykowany można porównać z domkiem jednorodzinnym, kiedy mamy własny niezależny dom i działkę bez żadnych innych sąsiadów na niej.

Administrator takiego serwera ma pełne uprawnienia do zarządzania systemem operacyjnym, dyskami na serwerze, i w razie potrzeby może dokupić/doinstalować wybrane dodatki, takie jak np. pamięć RAM lub dysk.

Takie serwery wykorzystują się dla większych firm, które chcą mieć niezależny sprzęt, serwerów do gier, bankowości lub dużego sklepu internetowego.

chmura

Chmura

Chmura może być dobrym rozwiązaniem dla projektów, w których ilość klientów/odwiedzających bardzo się różni od średniego i dynamicznie się zmienia cały czas. Przy takim rozwiązaniu hostingowym płacimy jedynie za zasoby, które są potrzebne do normalnego funkcjonowania strony w konkretnym momencie. W teorii chmurę można wyobrazić, że pliki strony jednocześnie znajdują się na kilku różnych serwerach i w potrzebnym momencie uruchomiane są wszystkie serwery aby strona była dostępna dla wszystkich.

Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba wybierać konkretny pakiet hostingowy, a po prostu zmieniać potrzebne zasoby dla strony w dowolnym momencie. Jednak za taką opcję dynamicznej zmiany musimy płacić więcej, niż w przypadku standardowego hostingu współdzielonego SSD.

Chmura może być wykorzystana do media internetowych, sklepów internetowych lub aplikacji.

centrum danych kolokacja

Kolokacja

Kolokacja jest usługą do zamieszczenia własnych serwerów, sprzętów w centrum danych, który proponuje taką usługę. Zwykłe płatność za kolokację zawiera opłatę za prąd i chłodzenie serwerów, dostęp do Internetu i ochrona sprzętu. Jako dodatki można sobie w centrum danych dokupić adresację IP, miejsce do przechowywania kopii zapasowych itd.

Takie rozwiązanie może być przydatnym dla firm, które chcą zakupić i korzystać z własnego sprzętu lub proponowane na rynku gotowe serwery do dzierżawy nie odpowiadają wymaganiom projektu/aplikacji.

 

Co dalej?

Zapraszamy do darmowego testu hostingu SSD lub serwerów VPS na 14 dni, wystarczy przy zamówienie podać aktywny nr telefonu, na który zostanie wysłany SMS z kodem do aktywacji usługi, w przypadku problemów z SMS zapraszamy do kontaktu poprzez system zgłoszeniowy w Panelu Klienta.