W dzisiejszych czasach mamy do wyboru kilka typów serwerów, a konkretnie dysków wykorzystywanych w ich platformie – ultraszybkie NVMe SSD, półprzewodnikowe SSD lub dysk twardy z nośnikiem magnetycznym HDD. Podobnie do lat 1980 kiedy dyski zaczęły się zamieniać na dyski twarde (HDD) i pendrive`ami, dzisiaj NVMe SSD zaczyna wyciskać standardowe SSD nawet z komputerów domowych.
HDD vs SSD
Co jest przewagą dysków SSD przed hostingiem z HDD kiedy sprawa dotyczy hostingów i serwerów? Opiszemy kilka z nich na przykładzie hostingów SSD.
Prędkość
Odczytanie danych na dysku twardym zajmuje do 10,000 mikrosekund, na SSD ta czynność trwa do 100 mikrosekund (są modele ze wskaźnikiem w 35 mikrosekund). I to jest znacząca różnica w wydajności dostępu do danych na nośniku, uruchomienie programów lub systemów operacyjnych. Zwykły użytkownik pracujący tylko na dokumentach tekstowych lub przechowujący zdjęcia może nie zauważyć wzrostu tej prędkości, ale serwer będzie działał całkowicie inaczej i znacznie zmieni jego parametry.
Cena
Dyski twarde HDD są dużo tańsze od SSD o takiej samej pojemności, co przekłada się na to, że dużo firm hostingowych wybiera tańszą opcję, chociaż HDD są wolniejsze. Firmy chcące dostarczyć jak najlepszą usługę oraz szybki hosting inwestują więcej w lepszy sprzęt i technologie.
Trwałość
Produkcja HDD jest dużo prostsza dzisiaj od produkcji SSD, co oznacza, że cenność pierwszego jest niższa. Przy ciągłym wykorzystaniu w dyskach twardych zużywają się płyty magnetyczne, elementy do odczytu danych, co może spowodować stratę przechowywanych danych. Konstrukcja SSD jest inna i on działa na innych technologiach, co przekłada się na większą ilość godzin pracy lub operacji zapisu/odczytu.
Podsumowanie
Czas ładowania strony oraz danych są najważniejszymi wskaźnikami współczesnego Internetu, na które zwracają uwagę każdy użytkownik. Jeżeli strona lub sklep zostanie zamieszczony na serwerze firmy, która próbuje oszczędzać – to może przełożyć się na wolniejszy rozwój oraz pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach. Korzystając z ofert hostingów z dyskami SSD można mieć pewność, że strona będzie działała szybko, a dane będą bezpieczne. Taki serwer może zaproponować nasza oferta hostingów SSD na stronie – https://hostovita.pl/hosting/ w stałych cenach i pełnym zestawem narzędzi w pakiecie. W przypadku pytań nasz dział wsparcia odpowie na nich 24/7.
SSD vs NVMe SSD
Prędkość zapisu/odczytu
W porównaniu do SSD działający poprzez interfejs SATA – dyski NVMe SSD działają poprzez PCI Express 4.0, co daje do 12x razy wyższą prędkość odczytu danych oraz do 6x razy szybszy zapis. Taki wzrost wydajności systemu do przechowywania danych przekłada się na znaczne przyśpieszenie ładowania stron www.
Prędkość działania baz danych
Po naszych testach okazało się, że NVMe SSD zabezpiecza 4x razy szybsze przetwarzanie zapytań do baz danych w porównaniu do zwykłych SSD. Szybki dostęp do danych w bazie automatycznie przyśpiesza działanie skryptów zapisujących lub odczytujących dane.
Prędkość przetwarzania zapytań
Z nowym hostingiem Turbo NVMe aplikacje internetowe oraz sklepu ecommerce będą w stanie obsłużyć większą liczbę użytkowników oraz produktów z zachowaniem tej samej wydajności. Dzięki procesorom z częstotliwością 5.3 GHz oraz technologii Intel® Turbo Boost 2.0 nasze serwery współdzielone mogą zminimalizować czas na przetwarzanie zapytań do strony oraz zabezpieczyć stabilność działania strony przy zwiększeniu ruchu.
Trwałość oraz stabilność
Brak ruszających się części w NVMe oznacza większe bezpieczeństwo danych przy transporcie, szeroki zakres temperatur, w których dysk może być używany – zwiększa czas jego pracy. W przypadkach, kiedy pamięć jest wypełniona na 100% – NVMe SSD dalej pozwala na odczytywanie wcześniej zapisanych danych.
Podsumowanie
Hosting na SSD wykorzystuje standardowe dyski wyprodukowane na podstawie technologii pamięci flash, na których są przechowywane dane kont hostingowych (poczta, bazy danych, pliki). Prędkość działania SSD jest znacznie wyższa od poprzedniej generacji dysków – HDD. Z kolei NVMe SSD jest najnowszą technologią do przechowywania danych na komputerach oraz serwerach, ponieważ gwarantują o 12x razy szybszy odczyt.