Wtyczki do tworzenia podcastów w WordPress mogą znacznie pomóc w rozwoju Twojego programu oraz ułatwić codzienność w zarządzaniu podcastami. Według badań – prawie 20% internautów w wieku 19-49 z Polski słucha podcastów, co oznacza że rynek odbiorców podcastów Polsce może siągnąć nawet kilku milionów osób.
W tym artykule opiszemy kilka darmowych narzędzi dla podcastów dostępnych jako wtyczki do WordPress w oficjalnym sklepie z dodatkami, co sprawia że ich instalacja oraz konfiguracja jest bardzo prosta.
Zarządzanie podcastami w WordPress?
WordPress jest świetnym wyborem do tworzenia podcastów, jednak własna strona nie jest wymagana, podcasty można tworzyć i publikować bezpośrednio na platformach zewnętrznych. Własna strona z podcastami pozwoli wykorzystać maksymalny potencjał zbierając listę słuchaczy, użytkowników, pozwoli tworzyć specjalne kampanie marketingowe, sklep lub konkursy “giveaway”.
Oto lista niektórych plusów prowadzenia podcastów w WordPress:
- Pozwala użytkownikom słuchać wszystkie lub pojedyńcze odcinki
- Słuchaczy mogą się kontaktować z autorem poprzez formularze na stronach
- Można udostępnić więcej informacji o sobie lub zespole tworzącym podcast
- Jest możliwość tworzenia strony z informacjami oraz warunków współpracy dla reklamodawców
- Pozyskanie nowych słuchaczy poprzez pozycjonowanie (SEO) strony internetowej
- Poszerzenie proponowanych produktów oraz funkcji dla użytkownik przy pomocy dodatkowych wtyczek WordPress.
Prowadzenie własnej strony internetowej może brzmieć jako coś skomplikowanego, jednak z WordPress w tym nie ma nic trudnego 🙂 Przy pomocy właściwych wtyczek większość rzeczy można zrobić samą myszką w panelu administracyjnym.
Jak zacząć tworzyć Podcasty w WordPress?
Jak wspomnieliśmy wcześniej WordPress jest popularną platformą wśród popularnych podcasterów z USA dzięki prostemu zarządzaniu oraz łatwemu wdrożeniu nowych motywów oraz funkcji.
Po zamówieniu i aktywowaniu hostingu z domeną na hostingu WordPress można przejść do wybranych przez nas wtyczek, które pomogą oraz ułatwią prowadzenie podcastów.
Najlepsze wtyczki WordPress do Podcastów:
Przy pomocy wybranych wtyczek do WordPress można dodać odtwarzacz plików audio, zarządzać odcinkami, automatycznie przesyłać odcinki do iTunes, monitorować pobierania itd.
PowerPress Podcasting wtyczka od Blubrry
Jedną z najprostszych oraz rozbudowanych wtyczek do podcastingu na rynku jest wtyczka od firmy Blubrry. Przyjazny interfejs dodatku pozwala łatwo zarządzać oraz tworzyć odcinki na stronie z WordPress.
Dodatkowo z tą wtyczką użytkownik otrzymuje dostęp do dodatków, które pozwalają monitorować statystyki oraz hostować odcinki.
Główne funkcje:
- Działa podobnie do Soundcloud podcast wtyczki do WordPress z możliwością importowania odcinków na konto w Soundcloud
- Prosta integracja z MemberPress do tworzenia płatnych serii
- Wspiera platformy Apple oraz Google podcastów oraz tworzy feed`y RSS
- Integrowana optymalizacja pozycjonowania SEO
- Łatwe przelączenie pomiędzy Prostym a Zaawansowanym trybem działania wtyczki
- Tworzy blok specjalny do zbierania subskrybentów ze strony
- Integrowany odtwarzacz w technologii HTML5 ze wspieranymi filmami YouTube
- Pozwala dodać odcinki podcastów w formacie audio oraz wideo w prosty sposób
Koszt: cennik Blubrry PowerPress płatnej wersji zaczyna się od $12 mies. za 100 MB.
Link: https://wordpress.org/plugins/powerpress/
Seriously Simple Podcasting
Z myślą o poczatkujących w podcastingu oraz tych, którzy już jakiś czas zajmują się tworzeniem podcastów została opublikowana wtyczka Seriously Simple Podcasting, która nie ma aż tyle aktywnych instalacji, jak poprzednia, ale ranking oraz opienie o niej oznaczają że warto ją wypróbować.
Instalacja i konfiguracja jej jest w miarę prosta, jednak funkcjonalność jest na bardzo wysokim poziomie.
Seriously Simple Podcasting jest rozwiązaniem open-source`owym i darmowym do tego momentu, aż pliki będą hostowane na wykupionym hostingu dla strony WordPress.
Główne funkcje:
- Zarządzanie RSS z poziomu WordPress: ta wtyczka pozwala na konfiguracje wszystkich informacji o podcastach dostępnych dla serwisów zewnętrznych (tytuł, podtytuł, opis, kategoria oraz obraz wyróżniający)
- Zarządzanie kilkoma podcastami z jednej strony: przy pomocy Seriously Simple Podcasting możemy tworzyć osobne feed`y RSS dla kilku podcastów w ramach jednej strony internetowej
- Personalizacja odtwarzacza multimedialnego: w ustawieniach można zmieniać wygląd playera HTML5
- Tworzenie i wyświetlanie odcinków w dowolnych miejscach na stronie
- Wspiera podcasty w formacie video: nagrania z YouTube, Vimeo, VideoPress, lub z innych platform można łatwo integrować na dowolnej stronie
- Darmowa analityka oraz integracje: wtyczka pozwala na śledzenie statystyk odcinków podcastu przy pomocy dodatku Seriously Simple Stats. W nim możemy analizować kto słucha i w jaki sposób użytkownik znalazł ten link.
- Prosty import, migracja i przekierowania: wtyczka pozwala w prosty sposób zaimportować pliki wcześniej stworzonych podcastów w stronę WordPress na dowolnym hostingu
Koszt: za darmo przy wykorzystaniu własnego serwera, hostingu
Link: https://wordpress.org/plugins/seriously-simple-podcasting/
Podlove Podcast Publisher
Wtyczka Podlove Podcast Publisher jest całkowicie darmowym rozwiązaniem do tworzenia podcastów z rozbudowaną funkcjonalnością.
Główne funkcje:
- Aktywne fora ze wsparciem od użytkowników
- Różne opcje dla motywów
- Zawiera odtwarzacz technologii HTML5 do odtwarzania podcastów
- Wspiera wgrywanie podcastów w formacie autio oraz wideo
- Proste zarządzanie ustawieniami konkretnego odcinku podcastu
- Integrowana analityka słuchaczy na stronie
Koszt: za darmo, w przypadku wykupienia dodatkowego wsparcia koszt stanowi ok. $44 / mies.
Link: https://wordpress.org/plugins/podlove-podcasting-plugin-for-wordpress/
Fusebox
Fusebox jest jednym z najlepszych rozwiązań na rynku do odtwarzania podcastów w responsywnym odtwarzaczu przyjaznym do telefonów.
W porównaniu do innych wtyczek – Fusebox ma nowoczesny wygląd i jest w pełni zoptymalizowany do urządzeń mobilnych. Odtwarzacz HTML5 może przetwarzać jeden odcinek, lub cały zestaw/sezon.
Można wybierać kolorystykę oraz jasny/ciemny motyw odtwarzacza. Są również widoczne przyciski do udostępnia w mediach społecznościowych odcinku, możliwość pobierania, kontrola szybkości odtwarzania oraz metki czasowe itd.
Dodatkowo do tej wtyczki można uruchomić dodatek Fusebox Transcript, który pozwala udostępniać notatki oraz wersje tekstową podcastu. Użytkownik może otworzyć transkrypcje odcinku w nowej zakładce, pobrać jako .pdf, i co jest najważniejsze – tekst pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie strony SEO w wyszukiwarkach.
Koszt: do 10 tys odtworzeń miesięcznie można prowadzić do 3 show za darmo na jednym koncie. Wersja Pro kosztuje już – $19 / mies.
Link: https://fusebox.fm/
Podcast Player
Podcast Player – Your Podcasting Companion jest naprawdę prostym i dobrym towarzyszem do prowadzenia własnego podcastu dzięki możliwości udostępniania odcinków na tworzonych feed`ach.
Główne funkcje:
- Niezależne odtwarzacze: wtyczka pozwala na wykorzystanie kilku niezależnych odtwarzaczy odcinków w ramach jednej strony lub wpisu WordPress
- Responsywny Motyw: dzięki responsywności i dostosowaniu się odtwarzacza do różnych urządzeń użytkownicy będą mogli w dowolnym momencie odtwarzacz odcinki podcastu.
- Dużo opcji do skonfigurowania: słuchaczy mogą w prosty sposób dostosować wygląd oraz kolejkę odtwarzanych odcinków.
Koszt: za darmo, wersja Pro z większym zestawem opcji zaczyna się od $39.99 rocznie.
Link: https://wordpress.org/plugins/podcast-player/
RafflePress
Wtyczka RafflePress jest przeznaczona głównie do organizowania konkursów Giveaway również wśród słuchaczy podcastów na stronie WordPress. RafflePress posiada dokumentacje, gdzie można znaleźć instrukcje jak krok po kroku organizować taki konkurs online.
Główne funkcje:
- Pozwala zwiększyć ilość słuchaczy podcastów oraz ruch na stronie poprzez skierowanie użytkowników na własną stronę, gdzie można zbierać baze email, publikować warunki konkursów oraz współpracy itd.
- Można łatwo w kilka minut utworzyć konkurs Giveaway dla wszystkich urządzeń
- Zawiera gotowe motywy oraz bloki do szybszego startu
- Integracje z popularnymi serwisami do marketingu email, co pozwoli Ci na lepszy kontakt z followerami
Koszt: wersja płatna wspierająca większą ilość funkcji zaczyna się od $39 rocznie
Link: https://wordpress.org/plugins/rafflepress/
Wtyczki WordPress do podcastów: podsumowanie
Podcasty są świetnym narzędziem do zdobycia oraz interakcji z użytkownikami, mającymi wspólne zainteresowania. Dzięki wymienionym wtyczkom do WordPress ten instrument może stać się mniej uciążliwym oraz kosztownym dla twórców podcastów. Oczywiście lista wtyczek dla podcastingu jest dużo większa, jednak dodaliśmy do tej listy jedne z najlepszych naszym zdaniem.
Mamy nadzieje że nasz artykuł pomógł w wyborze wtyczki, która ułatwi prace z podcastami oraz zmniejszy koszt ich utrzymania. Zawsze można zainstalować w WordPress kilka z nich i sprawdzić która będzie pasowała najlepiej. Zachęcamy do pozostawienia w komentarzach wtyczek, które ominęliśmy, ale muszą być w tej liście.