W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo blogów, gdzie ludzie oraz firmy tworzą treść, kontent o wszystkim, co jest ważne i nie bardzo 🙂 Aktywny rozwój blogów spowodował to, że teraz prawie każdy ma swoją stronę, na której dzieli się informacją o swoim mieście, wydarzeniach, swoją wiedzą lub aktualnościami firmy/działalności.
Aby strona była wygodna w wykorzystaniu przez użytkowników, zrozumiała dla wyszukiwarek i posiadała funkcjonalny panel administracyjny – ważnym jest wybór systemu CMS. Spróbowaliśmy wyjaśnić i opisać wady i zalety wybranych przez nas systemów, które najlepiej są przystosowane do prowadzenia bloga.
Systemy CMS dla bloga – Top 5
- Ghost – szybki i prosty CMS na Node.js
- OctoberCMS – łatwo można utworzyć blog, ale trudno rozbudować
- Drupal – potężny silnik do tworzenia stron
- Blogger – usługa od Google do tworzenia bloga online
- WordPress – potrafi wszystko przy pomocy wtyczek
Ranking poniżej najlepszych CMS dla bloga według nas uwzględnia funkcjonalność, intuicyjność panelu administracyjnego, ilość dostępnych wtyczek i cenę utrzymania na dzień dzisiejszy.
1. Ghost
Od momentu pojawienia się systemu dla blogów Ghost na Kickstarter zrobiło się głośnio wokół tego CMS. Otwarty do wszystkiego silnik do tworzenia treści daje możliwość na 100% skupić się na pisaniu tekstów. Pierwsza wersja została opublikowana w 2013 roku, obiecując prosty i intuicyjny interfejs do prowadzenia własnego lub firmowego bloga. A tym, kto chce bardziej rozbudować tą platformę – może instalować Ghost na własnym serwerze za free.
Zalety Ghost:
- Kod jest open source.
- Łatwy w konfiguracji.
- Panel administracyjny prosty i intuicyjny.
- Można korzystać z oficjalnej „chmury” do prowadzenia strony.
- Bardzo wydajny (deklarują że jest 19 razy szybszy od WordPress)
Wady Ghost:
- Edytor motywu na GitHub.
- Ciężko znaleźć gotowe motywy i wtyczki.
- Wsparcie w języku angielskim.
Ghost – jest funkcjonalnym i dostępnym dla wszystkich silnikiem od niekomercyjnej organizacji, cały dochód skierowany na wsparcie i rozwój systemu. Kod źródłowy otwarty i dostępny wszystkim za darmo.
Z pełną listą funkcji i możliwości, API i innych dodatków można zapoznać się na stronie – https://ghost.org/docs/introduction/ . Ghost naszym zdaniem jest jedną z najlepszych alternatyw WordPress, ponieważ Ghost jest zbudowany na Node.js, który jest kilkakrotnie wydajniejszy od PHP (na którym działa WordPress). Do tego Ghost dobrze się sprawdzi niezależnym autorom, blogerom, portali media i innym.
2. OctoberCMS
OctoberCMS – jest jedną z najbardziej znanych systemów CMS opartych o Laravel (framework PHP). Niestety system nie jest pakietem czy rozszerzeniem Laravel – Octobercms jest niezależnym produktem, który po prostu korzysta z Laravel jako podstawy.
Artykuł o tym, jak samodzielnie można zainstalować Laravel na serwerze z Ubuntu.
Zalety OctoberCMS:
- w pełni oprogramowany i ostylizowany współczesny panel administracyjny
- system instalacji modułów z automatyczną instalacją
- gotowe wtyczki do różnych zadań
- proste tworzenie formularzy w panelu admin poprzez plik YAML
- możliwość w prosty sposób powiązać tabele, pola i formularze
- dużo możliwości do konfiguracji strony www od razu po instalacji OctoberCMS
- instalacja jednym kliknięciem
Wady OctoberCMS:
- projekt został stworzony przez 2 programistów, co powoduje że aktualizacje lub poprawy działania systemu nie będą częste. Będziemy musieli samodzielnie sprawdzać i poprawiać działanie strony
- poprawki do projektu przesyła tylko ok. 330 ludzi w GitHub
- powyższe punkty powodują niestety słabą popularność
- Dla programistów, które są przyzwyczajone do czystego kodu i projektowania – OctoberCMS niestety nie będzie odpowiadał, ponieważ zawiera dużo kombinacji i niejasności.
Do prostych zadań i stron możemy śmiało polecić spróbować ten CMS, jeżeli planowany jest ciągły rozwój i rozbudowa funkcji strony, to niestety warto przejrzeć się do innych rozwiązań lub zatrudnieniu programistów do zrobienia własnego produktu na czystym framwork.
3. Drupal
Drupal — otwarty do zmian system zarządzania treścią (CMS) pozwoliło na ciągły rozwój Drupal poprzez programistów, którzy tworzą motywy, wtyczki, moduły i specjalne wersje CMS do wybranych branż i zadań. Dużo doświadczonych programistów wybiera właśnie ten framework do tworzenia serwisów internetowych.
Osobom bez doświadczenia na początku będzie nieco trudniej poruszać się w panelu admin Drupal w porównaniu do WordPress 5 lub Joomla. Ale bez problemu można postawić sobie stronę, w tym sklep internetowy dzięki gotowym rozwiązaniom, które są dostępne na oficjalnej stronie drupal.org/project/project_theme lub themeforest.net/category/cms-themes/drupal.
Przy pomocy Drupal można uruchomić stronę z aktualnościami, fora, sieć społecznościową lub sklep internetowy, pomogą w tym darmowe moduły z gotowymi funkcjami.
Zalety Drupal:
- stabilne działanie systemu
- open source (otwarty) kod źródłowy
- wysoki poziom bezpieczeństwa
- wysoka wydajność dzięki własnemu wbudowanego sytemu do cache`wania
- sporo darmowych motywów i dodatków
Wady Drupal:
- początkującym zajmie chwilę czasu zapoznanie się z systemem
- w porównaniu do WordPress, Drupal – ma dużo mniej darmowych szablonów i wtyczek
- najlepsze wtyczki i szablony dostępne odpłatnie
- Drupal często odpytuje bazę danych, co powoduje potrzebę w wydajniejszym hostingu, co oznacza większy koszt utrzymania
Wszystkie moduły i wtyczki są sprawdzane na bezpieczeństwo i brak dziur w kodzie przed publikacją na stronie, co zwiększa bezpieczeństwo strony w dużym stopniu. WordPress niestety często ma problem z bezpieczeństwem wtyczek, ale to też można rozwiązać poprzez instalacje tylko popularnych i często aktualizowanych rozwiązań.
4. Blogger
Blogger – został kupiony przez Google w dalekim 2003 r. i zintegrował dużo własnych produktów do jednego z najbardziej popularnych serwisów do tworzenie blogów Blogger. Blogger
Zalety Blogger:
- konto się tworzy automatycznie z konta Google
- darmowy system z otwartym kodem źródłowym
- darmowa poddomena i certyfikat SSL
- możliwość wykorzystania adSense do zarabianiu na reklamach
Wady Blogger:
- brak możliwości integracji własnych rozszerzeń, modułów
- strona i treść znajduje się na serwerach Google, i nie należy autorom
System jest bardzo prosty w obsłudze dzięki „Drag and drop”, jak większość Kreatorów stron www, o których pisaliśmy wcześniej, posiada kilkanaście gotowych motywów przy pomocy których można łatwo i szybko uruchomić swojego bloga.
Blogger jest typowo bloggerskim rozwiązaniem do tworzenia tekstów i ich komentowania, i do tego dostępny zupełnie za darmo. Jedyny możliwy wydatek może się pojawić – wykupienie i rejestracja domeny.
5. WordPress
WordPress – jest najbardziej popularnym systemem do tworzenia blogów i stron na świecie. Przy pomocy tego CMS każdy się zdziwi jak łatwo można zaprojektować własną stronę dzięki darmowych dodatków, wtyczek i motywów. Jeżeli zabraknie modułów za free, zawsze możemy skorzystać z płatnych rozwiązań, które będą jeszcze lepsze i intuicyjne. Dla WordPress również nie będzie problemem znaleźć programistę nie za ogromne pieniądze, ponieważ system jest oparty o jeden z najbardziej popularnych języków – PHP oraz dokumentacja do WordPress jest bardzo szczegółowa i zawiera prawie wszystkie informacje o systemie.
Zalety WordPress:
- All inclusive dzięki otwartemu kodzie
- możliwość rozbudowy prostą instalacją wtyczki, których jest niezliczona ilość
- funkcjonalność i intuicyjny panel admin
- wbudowany menedżer plików
- ogromna biblioteka wtyczek i motywów
- duża ilość materiałów szkoleniowych, w tym filmów na YouTube, artykułów i instrukcji
Wady WordPress:
- problemy kompatybilności wtyczek i motywów, zwłaszcza pod czas aktualizacji
- nie każdemu się spodobał nowy edytor Gutenberg, który zamienił standardowy edytor tekstów, i teraz trzeba instalować wtyczkę Classic Editor, żeby przywrócić go
- bezpieczeństwo, duża ilość wtyczek spowodowała sytuację, że kod nie każdej jest sprawdzony i jest bezpieczny.
Między innymi przygotowaliśmy zestawienie darmowych motywów do WordPress. Uważamy że dla nowych użytkowników systemu WordPress – edytor wizualny Gutenberg będzie się wydawał słusznym rozwiązaniem, ponieważ uprościł budowanie strony/artykułu poprzez dodanie nowych modułów, które wcześniej wymagały instalacji osobnych wtyczek. WordPress posiada dwie wersji produktu: https://wordpress.org/ i http://wordpress.com/ . Wersja wordpress.com jest platformą do tworzenia blogów na serwerach wordpress, i to niestety powoduje ograniczoną funkcjonalność i możliwość dalszej rozbudowy. Dla tego polecamy korzystanie z wordpress.org, czyli system, który instalujemy na własnym serwerze i możemy, tak naprawdę, robić z nim co chcemy, i koszty wydawane na serwer możemy bez problemu regulować.