21 lip

Cykl życia domeny – Redemption, Grace period

Redemption oraz Grace period w domenach www

Cykl życia domeny składa się z kilku etapów: rejestracji, aktywnego okresu, karencji, kwarantanny i wygaśnięcia. Zrozumienie cyklu życia domeny jest ważne, jeżeli planujesz zarejestrować lub odzyskać nieodnowioną domenę. Rejestracja polega na wykupieniu i rejestracji domeny w rejestrze głównym przez Abonenta. W trakcie aktywnego lub opłaconego okresu można dowolnie korzystać z domeny, np. przekierowywać, dokonywać transfer itd. Kwarantanna (czasem Redepmtion period) jest okresem, kiedy domena jest jeszcze zarezerwowana przez właściciela, ale nie jest aktywna. Wygasłą domenę już nie można używać i zmieniać jej ustawienia czy Rejestratora.

cykl życia domeny www

Jeżeli domena nie zostanie odnowiona w ciągu roku od momentu rejestracji, wejdzie ona w okres karencji lub kwarantanny. Odnowienie z okresu kwarantanny najczęściej jest dodatkowo płatne.

Domeny polskie (.pl, .szczecin.pl)

Domeny regionalne Polski (.com.pl, .waw.pl, .szczecin.pl itd.) oraz domena krajowa .pl po chwili wygaśnięcia przechodzi w status “Po okresie rozliczeniowym”, który trwa do 30 dni. W tym czasie domena jest zablokowana i nieaktywna.

Aby reaktywować domenę należy uiścić dodatkową opłatę. W przypadku braku wykupionych “opcji” na domenę przez innych użytkowników oraz braku Reaktywacji domeny .pl – do 5 dni po kwarantannie, domena staje się dostępna do rejestracji.

Domeny globalne najwyższego poziomu (gTLD)

Po wygaśnięciu domeny globalne (generic TLD: .com, .net, .xyz itd) przechodzą do okresu karencji (Grace Period), który wynosi ok. 30 dni. W tym czasie domenę można odnówić według standardowej ceny odnowienia.

Jeżeli domena nie zostanie odnowiona w okresie karencji, wejdzie ona do okresu kwarantanny (Redemption Period) na ok. 30 dni (czasem dłużej). W tym czasie domena może zostać sprzedana na aukcji. Jeżeli domena nie zostanie wykupiona w tym czasie, zostanie usunięta z listy zarejestrowanych.

Właściciel domeny globalnej może reaktywować domenę z okresu kwarantanny (z Redemption Period) za dodatkową opłatę, dla domeny .com to może kosztować od 300 zł.

W przypadku gdy domena gTLD nie została odnowiona i/lub reaktywowana w czasie karencji i kwarantanny – w ciągu 5 dni taka domena pojawi się w Rejestrze jako domena dostępna do rejestracji (PendingDelete).

Podsumowując, domenę globalną będzie można ponownie zarejestrować po około 80-120 dniach od daty jej wygaśniecia w WHOIS.

Domeny krajowe (ccTLD)

Większość domen z końcówką ccTLD (country code top-level domain) stosuje ten sam okres karencji i proces aktywacji co gTLD. Istnieją jednak pewne domeny ccTLD, które mają różne okresy karencji i procesy Reaktywacji.

  • .CH, .ES, .FR, .LI, .PE, .SG, .COM.SG, .COM.AU, .ORG.AU i .NET.AU: te ccTLD muszą zostać odnowione 12 dni przed datą wygaśnięcia. Jeśli nie zostaną odnowione, natychmiast przejdą w okres kwarantanny (Redemption period).
  • .CX, .DE, .EU i .NL: mogą być odnowione ręcznie lub automatycznie nie później niż 5 dni przed datą wygaśnięcia. Jeśli nie zostaną przedłużone w tym terminie, wchodzą w okres kwarantanny (Redemption) 5 dnia przed upływem okresu rozliczeniowego.
  • .UK, .CO.UK, .ORG.UK: mają standardowy 30-dniowy okres karencji. Jednak domeny .uk, które wygasają – nie zostaną publicznie udostępnione po okresie karencji (po Grace Period). Zamiast tego są one objęte kwarantanną (Redemption period), która nie wymaga uiszczenia opłaty za reaktywację domeny. Dlatego powinna istnieć możliwość odnowienia w normalnej cenie do 90 dni od dnia wygaśnięcia.

Podsumowanie

Istnieją dwie opcje utrzymania domeny (w tym strony oraz poczty) aktywną:

  • Odnowienie domeny ręcznie: jeżeli zauważysz domenę, która wkrótce wygaśnie, można ją odnowić na wybrany okres w Panelu Klienta -> Odnowienie domen .
  • Włączenie automatycznego odnawianie: spowoduje to automatyczne odnowienie domeny przed jej wygaśnięciem, przy użyciu środków konta lub wystawienie Proformy i wysłanie jej na email. Ta opcja domyślnie jest włączona dla wszystkich domen w Hostovita w Panel Klienta -> Zarządzanie domeną -> Auto odnowienie:
automatyczne odnawianie domeny www