Wdrożyliśmy wsparcie protokołu HTTP/2 na wszystkich naszych współdzielonych serwerach.
HTTP – to jest protokół, który zarządza komunikacją pomiędzy serwerem a przeglądarką użytkowników witryny. HTTP/2 jest pierwszą aktualizacją protokołu z 1999 roku. I on obiecuje nam, że strony internetowe będą ładowały się o wiele szybciej dla wszystkich.
Jak protokół HTTP/2 różni się czasem ładowania od HTTP/1.1 można zobaczyć tutaj >.
Jakie możliwości ma nowy protokół?
HTTP/2 ma więcej możliwości i korzyści, niż jego poprzednia wersja. Najważniejszym jest to – że strony ładują się znacznie szybciej. Osiąga się to dzięki wielu wprowadzonych innowacji:
Multipleksowanie
Dzięki multipleksowaniu w protokole HTTP/2 wszystkie dane są przesyłane tylko przez jedno połączenie TCP. Wtedy jak HTTP/1.1 tworzy osobne połączenia aby uzyskać każdy element, stanowiący część strony internetowej. Biorąc pod uwagę to, że jednocześnie takich połączeń może być tylko około 6, to w dużym stopniu zwiększało czas ładowania stron.
Priorytet
Przy opracowywaniu HTTP/2 również zostało uwzględniono to, że należy zapewnić wizualną szybkość ładowania strony dla użytkownika. Każdemu strumieniu trzeba nadać odpowiedni priorytet ładowania się. Na przykład, jeśli strona jest dość długa, można w pierwszej kolejności pobierać treści, które znajdują się w górnej części strony.
Kompresja nagłówków
Nowoczesna strona internetowa składa się z wielu elementów: obrazki, JS, CSS i inne. W zapytaniu na ładowanie każdego z nich przeglądarka wysyła nagłówek HTTP. Przesyłając wymagane elementy, serwer również dodaje do nich pewny swój nagłówek. Widzimy, że strumień jest również napełniony niepotrzebną dodatkową informacją.
W HTTP/2 nagłówki są przekazywane w postaci skompresowanej. Dzięki temu zmniejsza się ilość informacji, która przekazuje się pomiędzy serwerem a przeglądarką. Razem z tym był opracowany i wdrożony specjalny algorytm HPACK, który eliminuje znane luki w zabezpieczeniach, i uniemożliwia przechwycenie danych.
Server push
Jest to kolejna potężna możliwość protokołu HTTP/2. Teraz serwer w odpowiedzi na żądanie może wysyłać dodatkowe elementy, które będą potrzebne dla przeglądarki. Na przykład teraz, podczas żądania strony internetowej serwer może wysyłać pliki JavaScript i CSS, które są niezbędne do jej wyświetlania, razem ze stroną.
SSL i szyfrowanie
Twórcy protokołu HTTP/2 zasadniczo zrealizowali go tylko dla bezpiecznych połączeń https. Więc, jeżeli chcesz przejść na protokół HTTP/2, trzeba dokupić komercyjny certyfikat SSL.
Jeśli chcesz wypróbować możliwości nowego protokołu, oferujemy testowe certyfikaty SSL na jeden miesiąc za darmo. Również, wszystkie użytkownicy hostingu współdzielonego (użytkowniki pakietów Słodki oraz Ostry) mogą za darmo, w trybie automatycznym, wygenerować certyfikat od Let`s Encrypt i zainstalować go na wszystkie swoje strony.
Jak przejść na HTTP/2?
Wierzymy w to, że przejście na protokół HTTP/2 pozwoli znacznie przyspieszyć ładowanie stron internetowych dla większości naszych klientów, a także znacznie zmniejszy obciążenie serwerów.
Jeśli chcesz, aby twoja strona działała za pośrednictwem protokołu HTTP/2, po prostu skontaktuj się z nami support@hostovita.pl i pomożemy Ci z instalacją certyfikatu.
Comments (1)
Lukasz
Ciekawy i pouczający artykuł