06 lip

Jak wybrać Masternode / opłacalność Masternode

oplacalnosc masternode

Dzisiaj postaramy się opisać kryteria, według których można podejmować decyzję o wyborze monety do inwestycji dla Masternode. Każdy zadaje pytanie, jak wybrać Masternode i czy to w ogóle się opłaca. Oczywiście ryzyko w krypto świecie jest wysokie, ale patrząc na pewne wskaźniki jesteśmy w stanie określić czy to jest dobry wybór do inwestycji, czy nie. Oczywiście nie jesteśmy instytucją finansową i niestety nie możemy powiedzieć czy opłacalność danego projektu będzie wysoka w ciągu długiego czasu, czy ten projekt zniknie za parę dni.

Przy analizie monety czy projektu musimy zebrać jak najwięcej informacji ze wszystkich stron, ale czasami Google nam może nie wyświetlić odpowiednie wyniki przez skomplikowane algorytmy i filtry. Polecamy oprócz wyszukiwarki Google korzystać również z DuckDuckGo.com

O tym, czym jest Masternode i czy można na nich zarabiać pisaliśmy w podlinkowanym artykule.

1. Zespół programistów

Warto przeanalizować zespół ludzi, które pracują przy wybranym projekcie, ich imiona i nazwiska muszą być widoczne, żeby można było wyszukać informację o nich w internecie. Bo jeżeli programiści tej monety są ukryte to wiadomo, że do takiego projektu musi być mniejsze zaufanie. Ponieważ nie można wyszukać udanych czy nieudanych projektów tych osób i dowiedzieć się o ich doświadczeniu w krypto i blockhain.

2. Społeczeństwo projektu („community”)

Jedną z pierwszych rzeczy, którą robią nowe projekty to dodanie i stworzenie wątków na różnych forach, nowe grupy w czatach Discord, Telegram itd. Po dołączeniu się do takich grup i stron patrzymy na ilość aktywnych ludzi (nie botów), ich zapytania i oczywiście odpowiedzi administratorów.

3. ROI nie 9999,9%

Wszyscy pewnie widziały ROI („Return On Investment” albo Zwrot z inwestycji) na stronie masternodes.online w 51,220.11% niektórych monet. Można zaryzykować i wejść w taki projekt niewielkim kosztem, ale z reguły takie MN (Masternode) tracą w wartości codziennie i spadają do 0. Więc polecamy zwracać uwagę na „Volumen” i “Marketcap”, nie tylko na ROI 🙂 Najdroższe Masternode oraz popularne monety – mają ROI w granicach 7-50%

roi

4. Równowaga pomiędzy PoW a PoS

Ponieważ sieć monety może paść ofiarą ataku koparek (koparki z większym hashrate mogą zmienić blockchain monety i skierować go w “Swoim” kierunku) – ważna jest równowaga pomiędzy algorytmami Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS). Kopanie monet przy pomocy Masternode – jest rodzajem kopania przy pomocy PoS.

Ważnym elementem analizy – jest analiza “Top 100” portfeli wybranego projektu. Prawie wszystkie Explorerze mają zakładkę Top 100, w której możemy zobaczyć portfele z największą ilością monet na koncie. Powinno być dużo właścicieli z większymi balansami na portfelach, ogromny procent monet nie może się znajdować na kilku portfelach. Czyli ilość “holder`ów” musi być jak największa.

top100

5. Whitepaper

Whitepaper i/lub Roadmap projektu – musi zawierać konkretne cele lub funkcje, które są planowane do zrealizowania ze szczegółowym opisem niezbędnych działań. Większość nowych projektów nie mają żadnych projektów czy serwisów “pod spodem”, a tworzą nowe monety – bo dla tej monety można uruchomić Masternode.

6. Ilość zablokowanych monet (Coins locked)

Im mniej zespół programistów zablokował monet dla siebie i celów rozwoju projektu – tym lepiej 🙂

7. Komentarze w [ANN] na Bitcointalk

Przykładowo przy analizie monety na masternodes.online po lewej stronie mamy link do Announcement na bitcointalk, gdzie możemy przeczytać cały wątek z opiniami innych ludzi. Warto zwracać uwagę na ranking i ilość odpowiedzi osób, które na tych forach piszą komentarze, można posługiwać się tym, że im większy ranking, tym opinia tego użytkownika może być wartościowa.

8. “Orderbook” na giełdzie

Analiza otwartych pozycji na giełdzie czy kilku giełdach może pomóc zaprezentować ogólną sytuację na rynku danej monety. Czyli analizujemy ilość otwartych pozycji na zakup oraz sprzedaż i wielkość rynku tego projektu na giełdzie w ciągu doby.

Po wyborze monety do stackingu na Masternode – zalecamy przejść do naszej instrukcji Instalacji i konfiguracji serwera do MN.