01 lip

Zmiana domeny w WordPress bez wtyczek ♻️

zmiana domeny lub protokołu http w wordpress

Ta krótka instrukcja pomoże, jeżeli chcesz przenieść stronę na WordPress na inną domenę, testowałeś zmiany na subdomenie i chcesz uruchomić tą wersje na domenie głównej (np. z test.hostovita.pl -> hostovita.pl) lub chcesz zmienić katalog, w którym WordPress był uruchomiony (domena.pl/wordpress/ -> domena.pl/test/).

Proste przeniesieniu plików i bazy danych MySQL niestety nie zadziała z WordPressem, ponieważ linki do strony są zapisane w bazie danych.

Aby zmienić domenę dla strony na WordPress lub zmienić protokół http -> https – najpierw logujemy się do phpMyAdmin lub do mysql na serwerze.

Wybieramy potrzebną bazę danych i wchodzimy do zakładki “SQL”.

zmiana domeny w mysql wordpress

Poniższe zapytania są w stylu wyszukaj i zamień.

Aby zmienić domenę naszego bloga lub sklepu wykonujemy poniższe zapytanie. Ważne: musimy zmienić prefiks wp_ na odpowiedni oraz nazwy domen:

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, 'http://stara-domena.pl', 'https://nowa-domena.pl') WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl';

Po tym zmieniamy linki stron oraz wpisów WordPress:

UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, 'http://stara-domena.pl','https://nowa-domena.pl');

Do zmiany wszystkich linków wewnętrznych Use the following SQL commands [sic!] to fix all internal links […]:

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, 'http://stara-domena.pl', 'https://nowa-domena.pl');

Podsumowanie

Opisaliśmy jedną z metod jak zmienić domenę w WordPress lub jak zmienić protokół strony z http na https przez bazę danych bez instalacji dodatkowych wtyczek. Jednak ta metoda niestety wymaga podstawowej wiedzy o bazie danych 🙂