08 lip

Jak zresetować hasło w WordPress przez phpMyAdmin

Niestety czasami zdarzają się takie sytuację, że nie możemy przypomnieć sobie hasła do jakiegokolwiek konta czy panelu. Nie każdy może łatwo zapamiętać ciąg przypadkowych znaków alfanumerycznych, które wykorzystują się w silnych hasłach. Wystarczy wyobrazić sobie taką sytuację, w której ustawiłeś konto, zainstalowałeś i dopasowałeś motyw strony pod Siebie, skonfigurowałeś niezbędne wtyczki i potem nagle się okazuję, że zapomniałeś hasło do standardowego użytkownika, a email z jakichś powodów dla tego użytkownika nie działa.

W takim przypadku mamy dla Ciebie prostą i korzystną instrukcję, która pomoże Ci z poziomu hostingu i bazy danych zmienić hasło dla jakiegokolwiek użytkownika WordPress. Zrobimy to przy pomocy phpMyAdmin, który jest zainstalowanych na każdym koncie SSD Hostingu i można do niego się zalogować od razu z Panelu Klienta.

Resetowanie hasła administratora WordPress przy pomocy phpMyAdmin

Najpierw trzeba się zalogować do aplikacji phpMyAdmin. Jeżeli testujesz stronę lokalnie i korzystasz z WAMP czy XAMP – wystarczy kliknąć na właściwy przycisk w pasku:

phpMyAdmin-from-WAMP

Jeżeli zainstalowałeś stronę na WordPress na hostingu współdzielonym, zaloguj się do Panelu Klienta czy do cPanel i wybierz zakładkę phpMyAdmin:

panel-klienta-phpmyadmin

lub przez cPanel:

cpanel-phpmyadmin

Jak tylko okażesz się w phpMyAdmin – wybierz bazę danych, którą używasz w Swojej instalacji WordPress. W naszym przypadku baza nazywa się rogcbqiz_secret1:

phpmyadmin-db

W wybranej bazie danych znajdź tabelę wp_users i kliknij w nią. Jednak nazwa tej tabeli może być inna, jeżeli zmieniłeś prefiks dla tabel podczas instalacji CMS. Jak, na przykład, u nas – tabela się nazywa s1users, zamiast wp_users:

phpmyadmin-wpusers

Dla uproszczenia, będziemy stosować się nazwy wp_users, bo właśnie taką ma większość użytkowników. W tym tutorialu będziemy zmieniać hasło na użytkowniku admin, bo on jest naszym administratorem, i jak widać, innych kont nawet nie ma 🙂 Klikamy przycisk Edytuj z ołówkiem obok wpisu z administratorem.

admin-user-wpusers

Szukamy wiersz z nazwą pola user_pass (standardowo trzecie) i dokonujemy następnych zmian:

user-editing

  1. Dla user_pass wybieramy MD5 w kolumnie z Funkcjami.
  2. W polu Wartość wpisujemy nasze nowe hasło.
  3. Klikamy na Wykonaj.

save-table

Od tej chwili masz nowe hasło dla użytkownika admin, o czym phpMyAdmin powiadomił Cię komunikatem, że 1 wpis został zaktualizowany.

saved

Gratuluje, teraz już umiesz resetować hasło administratora z poziomu bazy danych!