25 gru

TOP 7: narzędzia do monitoringu wydajności strony

monitoring-wydajnosci-strony

Monitoring stron kiedyś wymagało instalacji zaawansowanych pakietów na serwerach ze stronami www. Na szczęście teraz dużo usług działają w chmurach, co całkowicie zmieniło podejście oraz poziom wejścia do usług monitorowania.  Dzisiejsze narzędzia do monitorowania witryn działają jako usługi zarządzane poprzez przyjazne panele administracyjne i zapewniają intuicyjny interfejs, gdzie w łatwy sposób można sprawdzać i kontrolować krytyczne punkty strony. W tym ruch na witrynie, obciążenie serwera, uruchomione procesy i wykorzystywane przez nich zasoby. W tym artykule postaramy się wyjaśnić na przykładach gotowych narzędzi czym jest monitoring strony internetowej.

Czym jest monitorowanie strony?

Pierwszym i zdecydowanie niezbędnym elementem każdego systemu monitoringu jest wysyłanie powiadomień (alertów) w przypadku braku dostępności strony, czyli zwykłe monitorowanie czy strona jest online w różnych lokalizacjach. Taka funkcja jest potrzebna, ponieważ im szybciej dowiemy się o problemie, tym szybciej będziemy w stanie go rozwiązać, co będzie oznaczało mniejszy przestój usługi.

Wykresy w panelach administracyjnych z danymi monitoringu znacznie poszerzają zakres zastosowania tych danych. Na wykresach możemy zobaczyć maksymalne wartości, czas i długość trwania obciążenia na serwerze. Na podstawie tych wartości można wyciągać wnioski na temat skuteczności kodu programowego i generowanego obciążenia przez ruch na stronie.

Polecamy nasz hosting, z rozbudowanym panelem admin cPanel, maksymalnie zoptymalizowany do wydajnego działania stron już za 50 zł/rok brutto z wbudowanym skanerem antywirusowym ImunifyAV! Z kodem RABATNABLOG dostaniesz dodatkowy rabat 15%

Możliwe jest również rejestrowanie trendów wykorzystania zasobów serwera. Na przykład analizując krótkie cykle aktywności na witrynie możemy wybrać najlepszy czas do tworzenia kopii zapasowej. Patrząc na długoterminowe trendy możemy przewidzieć kiedy na przykład zabraknie miejsca na dysku, RAM, procesora lub konieczne będzie zwiększenie przepustowości łącza. Ponadto ważnym jest zidentyfikowanie “normy” na wykresach, aby wiedzieć czy zużycie zasobów jest w dozwolonym i planowanym zakresie.

W wyniku monitoringu serwisu www zwiększamy jego niezawodność i podnosimy poziom wsparcia.

Dlaczego monitoring wydajności strony jest ważny?

Istnieje wiele problemów do których mogą doprowadzić przerwy w działaniu strony i większość z nich charakteryzuje się stratami pieniężnymi. Każda witryna podatna na ataki hakerskie oprócz problemów spowodowanych zawieszeniem się serwera, usług na nim lub problemów ze sprzętem serwera dedykowanego. Więc, chodzi o to, aby strona była dostępna przez jak najwięcej czasu, eliminując potencjalne problemy.

System monitorowania witryn powinien być w stanie zapewnić ważne wskaźniki dotyczące ruchu, przerwy w dostępności, opóźnienia (czasy odpowiedzi serwera), czas ładowania, obciążenie na serwerze i przepustowość całej infrastruktury.

Platformy do monitorowanie strony www:

Monitoring może odbywać się na kilka sposobów: ręcznie i automatycznie. Ręczny monitoring pozwala na analizę i utworzenie raportu szybkości ładowania strony, jej dostępność, natomiast automatyczny analizuje stronę na bieżąco odpytując serwer co jakiś czas. W razie braku odpowiedzi lub braku otrzymania pewnego słowa ze strony automatyczny system wyśle powiadomienie do klienta.

Google PageSpeed Insights

Usługa od Google jest dostępna online i można przeanalizować stronę bez problemów na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Jednak nie dowiemy się o czasie ładowanie strony, ponieważ PageSpeed Insights analizuje efektywność ładowania elementów i ich wyświetlenie  w przeglądarce klienta. Uwzględnia ta analiza czynniki, które są niezależne od szybkości połączenia internetowego: JavaScript, CSS, struktura HTML, konfiguracja serwera, rozmiar obrazów itp.

PageSpeed Insights

Są osobne raporty z informacjami o ładowaniu witryny na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Wskaźnik Page Speed (szybkość strony) pokazuje dynamikę w sekundach od czasu ładowania pierwszego pliku/elementu (FCP) do momentu załadowania HTML i zbudowania DOM strony (DCL), czyli pełnej inicjalizacji interfejsu witryny dla użytkownika. Im krótszy czas, tym szybciej strona będzie wyświetlana w przeglądarce. Aby upewnić się, że wszystkie strony www mają jednakowe szanse, Google Page Speed Insights używa średnie znaczenie czasu ładowania w sieci Internet, wystawiając jedną z ocen:

Slow – wolny (kolor czerwony);
Average – normalny (pomarańczowy);
Fast – szybki (zielony).

Ponadto serwis Page Speed Insights wykorzystuje 100-punktową skalę do oceny stron internetowych według czasu ładowania wyników wyszukiwania i pełnego ładowania strony. Mamy trzy przedziały:

Low (niska) – 0-59 punktów;
Medium (średnia) – 60-79;
Dobra (dobra) – 80-100.

Cena: za darmo

Link – https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

GTmetrix

GTmetrix udostępnia dużo więcej informacji i wskazówek dotyczących optymalizacji strony niż PageSpeed Insights. Przy wykonaniu testu widać jaka przeglądarka została użyta, jej lokalizacja, wyniki w PageSpeed i YSlow, szybkość ładowania strony, liczbę żądań i ile Mb waży strona.

GTmetrix _ Website Speed and Performance Optimizat

 

Aby przyśpieszyć witrynę, w parametrach PageSpeed oraz YSlow zaleca się włączyć tworzenie cache, dodawanie nagłówków Expires, minimalizowanie plików statycznych (css, js), zezwalanie na kompresję gzip itp.

Waterfall pozwala przeanalizować szybkość ładowania każdego komponentu strony internetowej i śledzić ewentualne opóźnienia.

Wystarczy najechać kursorem na zielone paski, aby uzyskać więcej informacji:

 • DNS Lookup: zapytanie do DNS;
 • Connecting: czas inicjalizacji połączenia;
 • Blocking: czas potrzebny przeglądarce na nawiązanie połączenia;
 • Sending: czas zapytania;
 • Waiting: czas oczekiwania na odpowiedź od strony (przekazywanie pierwszego bajtu);
 • Receiving: czas ładowania treści.

Należy zwrócić uwagę na niebieską linię po prawej stronie, która wskazuje czas, kiedy całe drzewo/hierarchia DOM zostanie załadowana. Czerwona linia pokazuje czas ładowania strony.

Video i History są dostępne tylko w wersji premium. Video wyświetla nagranie procesu ładowania witryny. A w History znajdują się wyniki wszystkich przeprowadzonych testów na jednej stronie, wyświetlane w postaci wykresu.

Polecamy nasz hosting, z rozbudowanym panelem admin cPanel, maksymalnie zoptymalizowany do wydajnego działania stron już za 50 zł/rok brutto z wbudowanym skanerem antywirusowym ImunifyAV! Z kodem RABATNABLOG dostaniesz dodatkowy rabat 15%

GTmetrix oferuje również osobną wtyczkę (GTmetrix for WordPress) dla stron opartych o WordPress. Ta wtyczka zawiera podstawowe funkcje GTmetrix bezpośrednio w panelu administracyjnym WordPress. Pomoże to użytkownikom planować raporty, przeprowadzać analizy i wysyłać powiadomienia o stanie strony.

Cena: podstawowe funkcje za darmo

Link – https://gtmetrix.com/

Pinguzo

Pinguzo, narzędzie do monitorowania dostępności, obciążenia i dużej ilości rzeczy, które się dzieją się na serwerze z Linux. Pinguzo jest produktem firmy Softaculous. Można monitorować nie tylko serwery Linux, ale także same strony internetowe, tworzyć powiadomienia-alerty, analizować statystyki poprzez wykresy (uptime, downtime).

Pinguzo - Server and Website Monitoring - Google C

Pinguzo działa na wszystkich dystrybucjach Linux, ale twórcy polecają CentOS, Debian, Ubuntu, Fedora, Scientific Linux, RHEL, openSUSE, Slackware, Gentoo lub Archlinux.

Główne funkcje Pinguzo:

 • Monitorowanie stron www – monitoring działania stron internetowych, czas ładowania, średni czas odpowiedzi itp.
 • Monitorowanie serwera – po instalacji specjalnej usługi (agenta Pinguzo) i otrzymujemy szczegółowe informacje o serwerze i wykresy z wykorzystaniem jego zasobów.
 • Powiadomienia – można wysyłać powiadomienia-alerty przez e-mail, SMS, PagerDuty, Pushbullet, Slack, HipChat lub Web-Hooks itp.
 • Zaawansowane alerty – możliwości konfiguracji powiadomień według różnych parametrów. Np. jeśli czas ładowania jest wyższy od X minut – wyślij powiadomienie po Y minut.
 • Statystyki i wykresy – szczegółowe raporty o dostępności strony oraz wykresy z czasami odpowiedzi serwera.
 • Wykorzystanie zasobów – w przypadku monitoringu serwerów można zobaczyć szczegółowe informacje dotyczące procesora, pamięci RAM, dysku, wykorzystania sieci itp.
 • Niezawodność – system sprawdza dostępność serwera lub strony z wielu lokalizacji na raz.

Cena: za darmo

Link – https://pinguzo.com/

LogicMonitor

System do monitorowania LogicMonitor powstał dla potrzeb centrów danych. LogicMonitor wyszukuje, inteligentnie odpytuje i rozpoczyna monitorowanie praktycznie każdego zasobu centrum danych. Jeśli w centrum danych znajduje się zasób, który nie został odnaleziony i nie jest monitorowany, serwis zbada, w jaki sposób można go dodać.

logicmonitor

Funkcje główne LogicMonitor:

 • Monitoruje więcej zasobów i zapewnia bardziej wartościowe metryki, co znacznie pomagają w rozwiązywaniu problemów oraz ich zapobieganiu.
 • Jest łatwy w użyciu – do dokładnego monitorowania aplikacji w różnych technologiach nie jest potrzebna zaawansowana konfiguracja.
 • Oferuje elastyczność, umożliwiając dodanie testów do określonych grup, hostów oraz konkretnych instancji. Pozwala na tworzenie grup serwerów w dowolny sposób oraz konfiguracja różnych powiadomień w zależności od problemu.
 • Obsługuje elastyczne filtrowanie – można łatwo dostosować konfigurację monitorowania do filtrowania systemów pośrednich lub zastosować różne reguły powiadomień w zależności od ich typu.

Istnieje wiele powodów, dla których LogicMonitor jest dobrym systemem do monitorowania centrów danych, ale jego elastyczność pozwala na automatyzacje wewnętrznych operacji działu IT.

Cena: należy kontaktować się z działem sprzedaży, jednak jest w granicach $7 od urządzenia oraz min 100 kont.

Link – https://www.logicmonitor.com/

SmartBear AlertSite

AlertSite monitoruje strony internetowe, interfejsy API, serwery poczty e-mail, urządzenia z podłączeniem do sieci Internet i inne zasoby, aby sprawdzić, czy usługa lub sprzęt jest online. Serwis regularnie wysyła zapytania lub symuluje działania użytkowników w aplikacji, aby przetestować czy jest wystarczająco szybka i spełnia skonfigurowany SLA.

W przypadku wykrycia problemów – AlertSite natychmiast wysyła powiadomienie i tworzy szczegółowy raport, który pomaga zidentyfikować przyczynę problemu.

SmartBear AlertSite

AlertSite zawiera kilka tzw. “monitorów” (modułów) do tworzenia różnych typów testów dla każdego z zasobów:

 • Monitoring pojedynczych linków/stron -URL przy pomocy ping`ów – wysyłają zapytania do strony lub urządzenia sieciowego aby sprawdzić czy jest online.
 • Alertsite przy pomocy funkcji nagrywania w DéjàClick, pomaga monitorować aplikacje internetowe, rejestrując działania użytkowników na najbardziej krytycznych stronach lub modułach w aplikacji. To pozwala na regularne uruchomienie zarejestrowanych skryptów-nagrań, aby sprawdzić czy aplikacja działa zgodnie z oczekiwaniami. Skrypty-nagrania działają zarówno na prostych stronach HTML, jak i w skomplikowanych aplikacjach Rich Internet Applications (RIAs). Ponieważ DéjàClick jest oparty o przeglądarkę – udostępnia widok, który widzą klienci strony.
 • Inną możliwą alternatywą dla sprawdzania transakcji na stronie jest przeprowadzenie testów Selenium za pomocą specjalnego monitora-modułu Selenium.
 • Mobilne monitory pomogą przetestować stronę z telefonów lub tabletów.
 • Do testowania interfejsów API, AlertSite oferuje specjalny monitor, który uruchamia testy SoapUI.

Cena: od ok.  $199 / mies.

Link – https://smartbear.com/product/alertsite/overview/

Pingdom

Pingdom płatne bardziej zaawansowane od darmowych narzędzi, która pozwala monitorować dostępność stron online dla odwiedzających i mierzyć wydajność serwera lub witryny. Uzyskane dane pomagają w podejmowaniu decyzji dotyczących optymalizacji i poprawy wydajności serwisu www.

pingdom

Główne cechy PingDom:

 • Dostęp do danych i monitoringu poprzez różne platformy: przeglądarka, aplikacje dla iOS lub Android;
 • Bezpłatny okres testowy 14 dni;
 • Wyświetlenie statystyk efektywności, zmiany trendów w czasie, generowanie raportów;
 • Monitorowanie w czasie rzeczywistym, śledzenie wszystkich transakcji;
 • Możliwość przeprowadzenia testów.
 • Informacje tylko w języku angielskim.
Polecamy nasz hosting, z rozbudowanym panelem admin cPanel, maksymalnie zoptymalizowany do wydajnego działania stron już za 50 zł/rok brutto z wbudowanym skanerem antywirusowym ImunifyAV! Z kodem RABATNABLOG dostaniesz dodatkowy rabat 15%

Możliwości i funkcje PingDom:

 • monitorowanie dostępności strony online – sieć serwerów z ponad 100 punktów pozwala wyznaczyć jakość dostępu do strony z różnych miejsc na świecie;
 • analiza ruchu odwiedzających wraz z oceną konwersji witryny;
 • sprawdzanie poprawności odpowiedzi strony podczas rejestracji, logowania się, i otrzymywanie powiadomień w przypadkach awarii;
 • śledzenie i analiza czasu ładowania najważniejszych stron (strony głównej, produktu lub strony tworzeniem zamówienia, danych kontaktowych, itp.);
 • identyfikacja i analiza przyczyn problemów technicznych na stronie w celu naprawienia w przyszłości;
 • konfigurowanie powiadomień dla odpowiednich pracowników w celu optymalizacji ich pracy;
 • integracja z innymi usługami oraz serwisami za pośrednictwem REST API i nie tylko.

Cena: od $10 / mies.

Link – https://www.pingdom.com/

Geckoboard

Geckoboard – serwis internetowy do budowania przejrzystych dashboardów dla firm, które zapewniają zespołowi niezbędne informacje, motywację i pozwala śledzić kluczowe parametry różnych działów (KPI).

geckoboard.com

Każda firma może używać Geckoboard do śledzenia i monitorowania najważniejszych parametrów finansowych, działu wsparcia lub obsługi klientów. Dashboardy składają się z widżetów, w których można zamieścić informacje z innych zintegrowanych serwisów.

Produkt oferuje interfejs API do tworzenia niestandardowych widżetów. Poszczególne pulpity (dashboardy) nawigacyjne można dostosować do kolorystyki firmowej za pomocą CSS. Geckoboard pozwala na tworzenie własnych wykresów.

Serwis może współpracować z wcześniej zdefiniowanymi parametrami SLA , importować dowolne dane firmowe, tworzyć dashboardy zoptymalizowane do dowolnego urządzenia i udostępniać pulpity zdalnym pracownikom, klientom itp.

Cena: od $35 / mies.

Link: https://www.geckoboard.com/

Podsumowanie

Wszystkie powyższe narzędzia do monitoringu stron internetowych lub aplikacji mają własne dodatkowe moduły, które pozwalają nie tylko ping`iem sprawdzać czy strona jest online. Co prawda niektóre bardziej się przydadzą większym firmom (np. LogicMonitor, Geckoboard lub AlertSite), ale według nas darmowe narzędzia GTmetrix oraz Pinguzo spełnią wszystkie podstawowe zadania do monitoringu i optymalizacji strony www. Dzięki przejrzystym interfejsom www te aplikacje są przydatne nie tylko pracownikom działów IT, ale i właścicielom firm lub stron bez znajomości administrowania serwerami.

W dzisiejszych czasach sukces firmy zależy bezpośrednio od jej aplikacji, ponieważ wszyscy chcą mieć dostęp do zamówień lub katalogów online 24/7. Właśnie powyższe serwisy pomagają w utrzymaniu strony online i wychwycenia błędów w celu ich zgłoszenia programistom do naprawy.