07 kw.

9 Najlepszych wtyczek WordPress do ✈️ przyśpieszenia strony

wordpress-speedup-9

Każdy chciałby aby jego strona na WordPress ładowała się jak najszybciej i to wymaganie zwykle ma największy priorytet przy optymalizacji. Dzięki wtyczkom WordPress do tworzenia i zarządzania pamięcią podręczną serwer może przechowywać statyczne pliki HTML zamiast dynamicznie generujących się za każdym zapytaniem do PHP i bazy danych. I właśnie to rozszerzenie skraca czas ładowania strony i zmniejsza obciążenie na serwerze/hostingu (co również pomaga przy nagłym wzroście ruchu na stronie).

Czym jest pamięć podręczna?

Pamięć podręczna jest zbiorem tymczasowo przechowywanych danych, do których można otrzymać dostęp na żądanie w przeciągu określonego czasu. W komputerach informacja zwykle  jest przechowywana na dyskach twardych i w razie zapotrzebowania tej informacji system musi uruchomić kilka procesów przed jej udostępnieniem.

Do znalezienia przyczyny wolnego działania WordPress – polecamy do zapoznania się z artykułem Jak znaleźć przyczynę wolnego działania WP?

Pamięć podręczna rozwiązuje problem w taki sposób, że po przetwarzaniu często żądanych informacji przenosi ich do pamięci tymczasowej (podręcznej, cache). Pozwala to komputerom na szybki dostęp do pliku.

Ta sama koncepcja pamięci podręcznej może być również używana przez witryny z WordPress w celu zwiększenia wydajności i szybszego ładowania.

Jak wtyczki do pamięci podręcznej zwiększają szybkość strony?

Ponieważ WordPress to dynamiczny system zarządzania treścią, za każdym razem, gdy użytkownik odwiedza stronę – WordPress pobiera informacje z bazy danych, a następnie skrypty przetwarzają te dane, zanim strona internetowa zostanie wysłana do przeglądarki użytkownika. To sprawia, że strona ładuje się wolniej, gdy wielu użytkowników odwiedza ją w tym samym czasie.

Polecamy nasz hosting WordPress, który maksymalnie zoptymalizowany do wydajnego działania stron na WordPress już za 189 zł/rok brutto z Litespeed Cache oraz wbudowanym skanerem antywirusowym ImunifyAV! Z kodem RABATNABLOG dostaniesz dodatkowy rabat 15%

Zapisywanie danych do pamięci podręcznej pozwala stronie na WordPress pominąć kilka kroków przy wyświetleniu danych. Zamiast przechodzić przez cały proces generowania strony za każdym razem, wtyczka do pamięci podręcznej tworzy kopię strony po pierwszym jej załadowaniu, a następnie udostępnia kopię każdemu kolejnemu użytkownikowi.

Przed instalacją nowej wtyczki – zalecamy do przetestowania jej działania na konkretniej stronie oraz motywie, szczególnie jeżeli na stronie przebywają użytkownicy, w podlinkowanym artykule opisaliśmy sposób na to.

Najlepsze wtyczki do tworzenia cache (pamięci podręcznej):

W3 Total Cache

W3 Total Cache jest jednym z liderów wśród wtyczek do optymalizacji strony na WordPress pod względem ilości funkcji i opcji dla konfiguracji strony. Jednak z drugiej strony jest to również minusem dla osób bez doświadczenia w niej. W3 Total Cache może wydawać się za bardzo skomplikowanym z powodu wszystkich tych ustawień. Dla większości ludzi, naszym zdaniem, lepiej będzie się przejrzeć do prostszych wtyczek, takich jak WP Super Cache lub Simple Cache.

General Settings _ W3 Total Cache

W3 Total Cache został kupiony przez firmę BoldGrid w 2019 i od tego czasu proponowana jest wersja Premium za $99 rocznie.

WP Super Cache

WP Super Cache – inna wtyczka do tworzenia i zarządzania pamięcią podręczną WordPress. Wtyczka jest darmowa i wysoko oceniana przez wiele użytkowników i firm hostingowych.

WP Super Cache

Wtyczka WP Super Cache posiada wszystkie polecane funkcji do cache aby maksymalnie przyśpieszyć stronę. Dodatkowo jest możliwość włączenia kompresji gzip, tworzenie pamięci podręcznej stron i wcześniejsze przygotowanie cache, wsparcie CDN i inne.

Polecamy nasz hosting WordPress, który maksymalnie zoptymalizowany do wydajnego działania stron na WordPress już za 189 zł/rok brutto z Litespeed Cache oraz wbudowanym skanerem antywirusowym ImunifyAV! Z kodem RABATNABLOG dostaniesz dodatkowy rabat 15%

Oprócz zaawansowanej konfiguracji programiści udostępnili dział dla prostszej konfiguracji bez wiedzy w administracji stron.

WP Rocket

Wtyczka premium WP Rocket jest jedną z najbardziej popularnych wśród płatnych do tworzenia pamięci podręcznej. Ona pokazuje wysokie wyniki w testach wydajnościowych w porównaniu do darmowych wersji, i jest wykorzystywana na ponad 100 tys. stronach. Koszt licencji dla jednej strony stanowi $49 z rocznym wsparciem.

WP Rocket

Według raportu z GTmetrix – WP Rocket może przyśpieszyć stronę o prawie 1 sekundę, co stanowi przyśpieszenie o ok. 34% w porównaniu do standardowej instalacji WordPress. Testy na Pingdom pokazują podobne wyniki, co oznacza że ta wtyczka jest jedną z najlepszych do optymalizacji strony.

WP Fastest Cache

Kolejną popularną wtyczką dostępną za darmo z panelu admin WordPress jest WP Fastest Cache, która posiada również wersje Premium z dodatkami poszerzającymi darmową wersją. Dla większości użytkowników darmowej wersji będzie wystarczająco do optymalizacji czasu ładowania strony.

WP Fastest Cache Settings

Niektóre z funkcji dostępnych w modułu: minifikacja i łączenie plików, kompresja gzip, wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki; w płatnej wersji: optymalizacja bazy danych, wyeliminowanie blokujących plików JavaScript. Koszt płatnego pakietu zaczyna się od $50.

WP-Optimize

Kolejną przydatną wtyczką do optymalizacji strony jest WP-Optimize, która pomoże w usuwaniu niepotrzebnych wpisów z bazy danych. Z czasem baza danych zaczyna rosnąć co wpływa na wydajność hostingu i zwiększa czas odpowiedzi. Z bazy wtyczka pozwala usunąć wpisy o pingbacks, spamowe wpisy i komentarze, niepotrzebne ustawienia i opcje, poprzednie wersje stron i wpisów (Revisions) itd.

WP-Optimize

Wtyczka proponuje wysoki poziom kontroli nad ustawieniami optymalizacji i przeprowadzenie automatycznego „sprzątania” bazy danych strony. Jednak to może być przydatnym jedynie dla większych i starszych stron, ponieważ na małych bazach danych taka optymalizacji nie sprawi znacznego wzrostu wydajności strony.

Polecamy nasz hosting WordPress, który maksymalnie zoptymalizowany do wydajnego działania stron na WordPress już za 189 zł/rok brutto z Litespeed Cache oraz wbudowanym skanerem antywirusowym ImunifyAV! Z kodem RABATNABLOG dostaniesz dodatkowy rabat 15%

Simple Cache

Simple Cache został zrobiony z myślą o tym, że wtyczki do zarządzania pamięcią podręczną muszą być zrozumiałe nie tylko programistom i administratorom stron www. Strona z ustawieniami wtyczki wygląda tak:

Simple Cache

Instalacja i konfiguracja wtyczki odbywa się prawie jednym kliknięciem, a wyłączenie nie spowoduje problemów z ładowaniem strony. Simple Cache znacznie może przyśpieszyć stronę bez zbędnych ustawień, w ustawieniach można włączyć kompresje gzip, memcached lub redis.

Comet Cache

Wtyczka Comet Cache może tworzyć pamięć podręczną każdej strony, kategorii czy wpisu i pozwala na przejrzyste przechowywanie zapisanych kopii stron co znacznie zmniejsza czas ładowania strony u odwiedzających.

Comet Cache

Wtyczka Comet Cache wykorzystuje zaawansowane technologie do analizy czy cache strony jest aktualny i jest ostatniej wersji strony. Domyślnie pamięć podręczna nie tworzy się dla użytkowników zalogowanych, stron w panelu administracyjnym oraz użytkowników, którzy zostawili komentarz. Strony logowania, zapytania POST/PUT/DELETE/GET oraz procesy CLI są również wykluczone z cache.

Rekomendacje

Tworzenie pamięci podręcznej (cache) jest jedną z podstawowych rzeczy do optymalizacji działania strony i zwiększenie szybkości jej ładowania. Standardowo to jest dość skomplikowana czynność, ale dzięki gotowym wtyczkom do WordPress każdy użytkownik z podstawowym poziomem wiedzy może zoptymalizować Swoją stronę lub sklep internetowy. Z ustawieniami każdej wtyczki niestety musimy po prostu testować i bawić się czy włączenie konkretnej funkcji pomoże stronie i czy nie zepsuje ją, polecamy przed każdą modyfikacją tworzyć kopię zapasową strony.

Jeżeli nie chcesz kombinować z instalacją dodatkowych wtyczek i czytaniu instrukcji jak włączyć konkretną pamięć podręczną lub optymalizacje – zalecamy skorzystanie z naszego hostingu WordPress z Litespeed, gdzie instalacja i aktywacja jednej wtyczki automatycznie znacznie przyśpieszy działanie strony na WordPress.