31 sty

Jak sprawdzić dostępność domeny?

sprawdzanie dostepnosci domeny

Przed zakupem domeny internetowej musimy na początku upewnić się, że taka domena jest jeszcze wolna i jest dostępna dla zakupu w wybranej przez nas strefie (TLD) .pl, .org, .com itd. W tym nam pomaga sprawdzenie Whois. Za pomocą serwisów Whois możemy otrzymać informację rejestracyjne o każdej domenie. Często korzystają z tego aby dowiedzieć się więcej o konkurencji, ale można i wyszukiwać informację o dostępnych domenach do rejestracji.

 Gdzie możemy sprawdzić informację WHOIS albo dostępność domeny?

Jeżeli planujesz zakup domeny w strefie .pl (.com.pl, .org.pl, .waw.pl itd.) – polecamy sprawdzać jej dostępność w oficjalnym Rejestrze Domen – https://www.dns.pl/whois. Ponieważ niektóre firmy mogą rejestrować wolne domeny, które ktoś z klientów wyszukał, albo rezerwować ich na jakiś czas, żeby nikt inny (ani klient ani rejestrator) nie mógł wykupić domenę.

Komunikat „Brak informacji o nazwie domeny …” – będzie oznaczał że taka domena jeszcze nie została zarejestrowana i wtedy możemy przejść do jednego z rejestratorów aby wykupić ją dla Siebie. W przypadku gdy zobaczymy informację właściciela, rejestratora czy administratora domeny to będzie oznaczało, że domena jest zajęta, i wtedy można zobaczyć koniec okresu rozliczeniowego: co jest datą wygaśnięcia domeny internetowej. I jeżeli właściciel nie przedłuży ją – będziemy mogli wykupić domenę za 1 mieś od tej daty.

W przypadku domen międzynarodowych .com, .xyz, .biz – można skorzystać z dowolnego serwisu Whois – https://who.is/http://www.whois.com/whois/.

Czy można sprawdzić Whois po adresie IP?

Tak, jeżeli znasz adres IP strony, to można otrzymać informację i po IP. I te informację mogą być prawie takie same jak i przy sprawdzeniu po domenie. Czyli może być dostępna skrzynka email, telefon kontaktowy właściciela oraz czasami adres zamieszkania.

Gdzie można bezpiecznie wykupić domenę?

Polecamy skorzystać z naszej wyszukiwarki domen internetowych – Wyszukiwanie i rejestracja Domen, ponieważ od razu widzisz koszt zakupu i koszt przedłużenia domeny w kolejnych latach. Wszystkie ceny są cenami brutto i cena dla Ciebie nigdy nie zwiększy się, bo jest przypisana do Ciebie.