09 gru

Czym jest FTP i jak z niego korzystać?

ftp-co-to-jak-korzystac

Czym jest FTP? File Transfer Protocol (FTP) jest protokołem sieciowym do przekazywania kopii plików z jednego komputera na inny. Klient FTP jest aplikacją, która pozwala na połączenia oraz przekazywanie plików pomiędzy komputerami lub serwerami. Na przykład można utworzyć stronę www na własnym komputerze i przy pomocy FTP wysłać pliki strony na serwer, na którym ta strona będzie hostowana.

File Transfer Protocol (FTP)

Protokół FTP był opracowany w latach 1970 aby utworzyć połączenie klient-serwer ze zdalnym komputerem. Do przesyłania plików jest potrzebny klient – program, który łączy się po specjalnym porcie (standardowo 21) do serwera, a konkretnie do uruchomionej na nim usługi aby przesłać kopie plików. Początkowo programy do łączenie się miały tylko wiersz poleceń jak w systemach operacyjnych typu Linux. Jednak chwilę później Microsoft stworzył program z interfejsem graficznym, który służył do tworzenia połączeń ze zdalnym serwerem plików.

W tym momencie istnieje wiele programów do obsługi FTP, większość z nich jest darmowa, jak np. FileZilla lub TotalComander. Wersje płatne mogą posiadać dodatkowe funkcje jak na przykład obsługę SSH lub sFTP.

Kiedy można użyć FTP?

Do obsługi FTP na serwerach instaluje się specjalne oprogramowanie, które obsługuje połączenia na zdefiniowanym przy instalacji porcie. W przypadku systemu operacyjnego Ubuntu lub CentOS – instaluje się usługa/pakiet z nazwą vsftpd, o której pisaliśmy w artykule jak zainstalować i skonfigurować vsftpd na CentOS 7.

Na hostingach, czyli serwerach współdzielonych, standardowo dane do konta FTP są od razu wysyłane po zakupie hostingu, co pozwala od razu wysłać pliki lub stronę na serwer przy pomocy aplikacji na komputerze.

Jak wysłać pliki poprzez FTP:

Aby połączyć się z serwerem lub hostingiem poprzez FTP wymagane są dane z listy poniżej. Te namiary można zobaczyć w panelu administracyjnym hostingu (cPanel lub DirectAdmin) albo w email z informacjami, dotyczącymi nowego konta hostingowego:

  • Serwer FTP – czasami może mieć nazwę „Host” albo „Hostname”;
  • Login – albo nazwa użytkownika, konto, user itd;
  • Hasło – większość serwerów wymagają podania hasła do konta FTP (może to być inne hasło od hasła do Panelu z fakturami itd.);
  • Port – najczęściej nie jest wymagany, ponieważ standardowym portem jest 21. SFTP albo szyfrowane łącze działa przeważnie na 22 porcie.

Połączenie z poziomu wierszu poleceń

Aby połączyć się z serwerem zdalnym używając terminalu lub konsoli wystarczy wpisać jedną z poniższych poleceń wpisując własne dane lub serwera:

ftp domena.pl
ftp 177.196.0.1
ftp login@domena-z-ftp.pl

Po udanym zalogowaniu się zobaczymy komunikat w terminalu:

230 Login successful.
Remote system type is UNIX.
Using binary mode to transfer files.
ftp>

Od tego momentu możemy używać standardowych poleceń, jak na przykład:

  • cd folder/ – do zmiany folderu;
  • ls – do wyświetlenia listy plików oraz folderów w obecnym folderze;
  • mkdir nazwa_folderu – do tworzenia folderów

Aby pobrać plik, należy wpisać poniższe polecenie:

get nazwa_pliku.php

Do wysyłania plików na serwer FTP służy polecenie put:

put /home/plik.txt

Żeby zamknąć połączenie wpisujemy:

exit

Połączenie poprzez klient FTP

Do połączenie z serwerem FTP z poziomu programu z przyjaznym interfejsem graficznym będziemy potrzebowali instalacji tego programu na komputerze 🙂

W naszym przypadku może to być FileZilla, o którym pisaliśmy wcześniej w artykule – Jak wrzucić plik na hosting? z bardziej szczegółowym opisem jak wygląda proces konfiguracji oraz wysyłania plików na serwer.

FileZilla-1

Jak widzimy po lewej stronie znajdują się pliki oraz foldery na naszym komputerze, po prawej – pliki które załadują się poprzez FTP po wprowadzeniu danych konta w specjalnych polach na górze: Serwer, nazwa użytkownika hasło oraz port (domyślnie jest to 21 oraz 22 dla połączeń szyfrowanych).

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach FTP jest standardem powszechnie wykorzystywanym do przesyłania plików na serwer lub hosting. Istnieje wiele różnych programów, które wyglądają jak zwykle eksploratory plików w Windows czy MacOS. Polecamy FileZilla do przeglądania plików ponieważ jest dość prosty i darmowy program z bogatym wyborem dodatkowych funkcji.
Zapraszamy również do dzielenia się ulubionymi programami w komentarzach.