03 gru

WordPress 5.5 problemy przy aktualizacji: jak naprawic?

wordpress-5-5-jquery-problem

Jeśli po aktualizacji do WordPress 5.5 Twoja strona przestała działać prawidłowo, nie panikuj. W tym poście omówimy, dlaczego WordPress 5.5 psuje strony internetowe i jak to naprawić.

W przypadku powstania błędów z łączeniem się do bazy danych WordPress oraz jak naprawić ten problem.

Jakie zmiany w WordPress 5.5 powodują wadliwym działaniem stron internetowych?

WordPress 5.5 wyłączył jQuery Migrate, narzędzie, które WordPress zawiera od wielu lat, aby pomóc wtyczkom i motywom z nieaktualnym kodem nadal działać poprawnie. Wyłączając jQuery Migrate, wiele przestarzałych wtyczek i motywów nie działa już poprawnie, co może skutkować nieprawidłowym działaniem strony.

Czym jest jQuery Migrate?

jQuery Migrate to biblioteka JavaScript, która pomogła twórcom motywów i wtyczek zachować zgodność przestarzałego kodu jQuery. Zasadniczo jQuery Migrate pomogło poprawnie działać staremu kodowi w bieżącej wersji jQuery i nowszych wersjach. jQuery Migrate miało pomóc programistom w okresie przejściowym, ponieważ zastępują swój kod nowocześniejszym kodem (lub całkowicie go usuwają).

Dlaczego WordPress 5.5 usuwa jQuery Migrate?

Starsze wersje jQuery nie są już obsługiwane, więc WordPress musi zaktualizować standardy kodowania. Ponieważ WordPress przygotowuje się do przejścia na aktualizację do najnowszej obsługiwanej wersji jQuery, usunięcie jQuery Migrate było wymaganym pierwszym krokiem, aby upewnić się, że wtyczki i motywy są aktualne i nie używają już przestarzałego kodu.

Dlaczego moja witryna jest zepsuta po aktualizacji do WordPress 5.5?

To proste: używasz wtyczki lub motywu, który ma nieaktualny kod. Po aktualizacji do WordPress 5.5 przestarzałe wtyczki lub motywy nie będą już działać poprawnie.

Ponieważ przestarzały kod wtyczki lub motywu nie jest już obsługiwany przez WordPressa, może to spowodować uszkodzenie witryny.

Uwaga: wtyczki i motywy z nieaktualnym kodem stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Twojej witryny, więc najlepiej jest nie używać starych wtyczek i motywów, których dalszy rozwój został porzucone przez ich programistów.

Jak naprawić psujące się witryny WordPress 5.5

Jeśli Twoja witryna zepsuła się po aktualizacji do WordPress 5.5, możesz wykonać kilka czynności, aby ją naprawić.

1. Pobierz i zainstaluj wtyczkę jQuery Migrate Helper

Jeśli masz zepsutą witrynę po aktualizacji do WordPress 5.5, zainstaluj wtyczkę jQuery Migrate Helper w swojej witrynie. Ta wtyczka ponownie włączy narzędzie jQuery Migrate, które zostało usunięte w WordPress 5.5, i dostarczy Ci informacji o tym, która wtyczka lub motyw może działać nieprawidłowo.

Uwaga: wtyczka jQuery Migrate Helper to tymczasowe rozwiązanie do naprawy witryny. Ta wtyczka ponownie umożliwia narzędziu jQuery Migrate dostęp do Twojej witryny, aby dać Twoim autorom wtyczek i motywów trochę więcej czasu na aktualizację i przetestowanie ich kodu, ale nie należy jej używać jako długoterminowego rozwiązania do naprawiania witryny.

Po zainstalowaniu i aktywowaniu wtyczki jQuery Migrate Helper, zobaczysz ten komunikat wyjaśniający, że podczas korzystania z konta administratora WordPress zobaczysz ostrzeżenia, ale nie będą one wyświetlane w interfejsie użytkownika witryny.

2. Poszukaj ostrzeżeń generowanych przez wtyczkę jQuery Migrate Helper w obszarze administracyjnym WP

Strony w twoim panelu administracyjnym WP generowane przez wtyczki, które mają problemy z WordPress 5.5, powinny wyświetlać ten typ komunikatu o błędzie. Ten błąd wskaże, które wtyczki mogą powodować problemy.

3. Użyj konsoli przeglądarki, aby znaleźć dodatkowe błędy

Wtyczka jQuery Migrate Helper wyświetli również komunikaty o błędach w konsoli przeglądarki, aby pomóc Ci zidentyfikować wtyczkę lub motyw, który spowodował uszkodzenie witryny. Tutaj znajdziesz więcej informacji o tym, jak używać przeglądarki do diagnozowania błędów JavaScript. Pamiętaj, że rozwiązywanie problemów w ten sposób jest nieco bardziej techniczne.

Polecamy nasz hosting WordPress, który maksymalnie zoptymalizowany do stron na WordPress, z automatycznymi kopiami zapasowymi oraz możliwością zrobienia kopii strony do testów już za 159 zł/rok brutto! Z kodem RABATNABLOG dostaniesz dodatkowy rabat 15%

4. Zaktualizuj wszystkie motywy i wtyczki do najnowszych wersji

Jeśli widzisz komunikaty ostrzegawcze, sprawdź motyw lub wtyczkę, która je wygenerowała, pod kątem aktualizacji wersji. Miejmy nadzieję, że pojawi się aktualizacja, którą możesz zainstalować.

  • Jeśli odkryjesz, że nie używasz najnowszej wersji motywu lub wtyczki, zaktualizuj ją do najnowszej wersji. Dostępne aktualizacje zostaną wyświetlone w panelu administratora WordPress na stronie Aktualizacje.
  • Jeśli używasz nieaktualnej wersji wtyczki lub motywu premium, musisz dodać klucz licencyjny lub kupić nową licencję, aby zaktualizować ją do najnowszej wersji. Większość wtyczek i motywów premium wykorzystuje klucze licencyjne do dostarczania aktualizacji za pośrednictwem pulpitu administratora WordPress, więc wszelkie dostępne aktualizacje powinny być widoczne po dodaniu klucza licencyjnego.

Sprawdzoną metodą bezpieczeństwa WordPressa jest aktualizowanie wtyczek i motywów do najnowszej wersji. Wydania wersji często zawierają ważne poprawki zabezpieczeń, a także zaktualizowany kod lub nowe funkcje.

Jeśli aktualizacja wtyczek lub motywów naprawia uszkodzoną witrynę i nie ma więcej ostrzeżeń, dezaktywuj opcję Enable jQuery Migrate Helper.

Jeśli aktualizacja nie jest dostępna, skontaktuj się z twórcą motywu lub wtyczki, aby zaktualizowali swój kod

Niestety, aby móc nadal używać jednego z motywów lub wtyczek z nieaktualnym kodem, twórca motywu lub wtyczki będzie musiał zaktualizować swój kod. Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi, musisz usunąć wtyczkę lub motyw, ponieważ kod nie będzie już działał w kolejnych wersjach WordPressa.

Kwestie bezpieczeństwa związane z używaniem przestarzałych wtyczek i motywów

Wspomnieliśmy już o tym krótko, ale wystarczy powtórzyć: jako sprawdzoną metodę zabezpieczeń WordPressa nie należy uruchamiać przestarzałych wersji wtyczek lub motywów.

Uruchamianie przestarzałych wtyczek i motywów jest głównym powodem, dla którego witryny WordPress są atakowane.

Ryzyko bezpieczeństwa związane z uruchamianiem przestarzałych wtyczek i motywów stało się tak krytycznym problemem, że WordPress 5.5 zawiera teraz automatyczne aktualizacje wtyczek i motywów. Dlatego dobrym pomysłem jest włączenie automatycznych aktualizacji w przyszłości i wprowadzenie planu tworzenia kopii zapasowych WordPress.

Dlaczego kopie zapasowe WordPress są tak ważne

Przed aktualizacją do jakiejkolwiek głównej wersji WordPressa zawsze dobrze jest wykonać pełną kopię zapasową swojej witryny. Wraz z usunięciem jQuery Migrate, WordPress 5.5 wprowadził dodatkowe zmiany, takie jak automatyczne aktualizacje wtyczek i motywów. Dlatego posiadanie solidnego planu tworzenia kopii zapasowych WordPress jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek.